• Dnes je: Utorok 29. septembra 2020 meniny má Michal, Michaela

Ako zistíte, že ste na legálnej stránke?

Ako zistíte, že ste na legálnej stránke?

Rozpoznať podvodnú ponuku od tej férovej nie je vždy úplne jednoduché. Niektoré veci vám však napovedia, ako sa správne zachovať.

11.9.2019 (Webnoviny.sk) - Dôveruj, ale preveruj. Tak znie známa veta, ktorú by ste mali mať na pamäti vždy, keď sa rozhodnete napríklad nakupovať na internete alebo niekde zverejňovať svoje údaje. Podvodníci hľadajú čoraz sofistikovanejšie spôsoby ako vás pripraviť o peniaze a častokrát im ľudia nevedomky takzvane naletia. Rozoznať podvodnú stránku od tej legálnej a bezpečnej nemusí byť vždy jednoduché a to bez ohľadu na to, čo na internete robíte.

Keď sa rozhodnete nakupovať veci online, mali by ste vždy spozornieť pri podozrivo nízkych cenách za tovar, ktorý bežne stojí niekoľko-násobne viac. Možno si sami spomeniete na 90% zľavy na značkové okuliare či tenisky, ktoré sa šírili ako lavína Facebookom, či aktuálnu kauzu s údajnými podvodmi so zájazdmi. Snahou ľudí za ním stojacich bolo dostať sa k údajom vašich platobných kariet a tie potom "vysať" alebo vás o peniaze pripraviť priamo.

Všeobecne platí, že čím je zľava vyššia a čím je obchodník menej preverený, tým by ste mali byť ostražitejší, keďže sa môže skutočne jednať o podvod. A je jedno či sa jedná o tovar za stovky eur alebo za niekoľko málo euro. Našťastie, v dnešnej dobe však ako zákazníci máme množstvo spôsobov, ako si overiť legálnosť stránky a teda aj ponuky. Mali by ste sa stať na krátky čas detektívom a všímať si dôležité detaily.

Je stránka zo Slovenska má príponu.sk alebo je z Číny, Tajwanu či z iných vzdialených krajín? Je možné na stránke nájsť adresu sídla, e-mail alebo telefón? Figuruje stránka v rámci porovnávačov cien, aké má hodnotenie medzi kupujúcimi? Minimálne na toto by ste mali prihliadať. Týka sa to však nákupov cez internet. Čo však robiť, ak nakupujete cez jednotlivca, prípadne nechcete nakupovať, ale napríklad sa niekde registrovať?

Vezmime si napríklad online kasína. Je zopár takých, ktoré sa nechovajú práve najčestnejšie a môže sa stať, že vám nevyplatia vašu výhru. Čo potom - kde nájsť najlepšie hry – automaty online ? Naše odporúčanie je veriť stránkam, ktoré stránkam, ktoré ponúkajú len legálne a bezpečné značky. Ak neviete či takejto stránke veriť, pozrite sa na jej obsah. Má web veľa podstránok plných obsahu? Pokiaľ áno, je to signál o dôveryhodnosti.

Čo ak však nakupujete tovar nie od obchodu, ale od jednotlivca? Ak je to v prípade veľkých obchodov ako eBay alebo Amazon, spoločnosť s 25-ročnou tradíciou , veľa napovie hodnotenie obchodníka. Niektoré stránky sami fungujú ako prostredníci v rámci týchto obchodov. Príkladom je stránka Cardmarket slúžiaca na predaj kariet ako Pokemon, World of Warcraft, Star Wars či Magic: The Gathering.

Ak si u jednotlivca objednáte karty, vaše peniaze dostane až po tom, čo vy sami potvrdíte, že objednané karty máte už fyzicky u seba. V online obchodoch sa nehrá o drobné. Len za rok 2017 minuli Slováci v e-shopoch takmer 937 miliónov euro . A ďalšie milióny skončia v čiernych dierach vďaka podvodníkom, ktorým sa podarí obalamutiť ľudí a obrať ich o peniaze. Akonáhle ide o vaše peniaze, mali by ste byť vždy opatrní a obozretní, aby ste sa nestali ďalšou z obetí podvodníka. Vaša peňaženka sa Vám za to poďakuje.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie