• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Ako vývoj v móde mení nákupné centrá

Ako vývoj v móde mení nákupné centrá

Móda je odjakživa známa tým, že baží po zmene a vývoji.

26.4.2023 (SITA.sk) - Snaha o čo najväčšiu mieru udržateľnosti pritom mení nielen módu, ale aj nákupné centrá na nepoznanie. Hoci to môže znieť ako oxymoron, propagujú napríklad aj menej nakupovania a uvedomelejší prístup k móde.

Látky z prírodných či recyklovaných tkanín, ktorých spracovanie si vyžaduje menej vody a chemického ošetrenia, či priamo biologicky odbúrateľné materiály ako ľan, konope a organická bavlna. Čoraz viac módnych značiek, ktoré vidíme aj v nákupných centrách, siaha po "zelenšej" výrobe. Udržateľnosť však nie je len o materiáloch. Ide o zmenu spôsobu myslenia a chápania módy. A práve takýmto prerodom prechádzajú aj niektoré nákupné centrá, ktoré prichádzajú s novými projektami na podporu udržateľnosti v móde.

Druhý domov pre oblečenie

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako ekologicky osviežiť svoj šatník je vymeniť si zopár kúskov s niekým iným. Bratislavský Aupark spolu s Nosene preto po minuloročnom úspechu pokračuje v organizovaní SWAP-ov oblečenia. Štartujú už 27. apríla a konať sa budú raz mesačne až do júna. Následné jesenné opakovanie je v rámci kampane Everyday For Future naplánované na mesiace september až november.

No a tí, ktorým sa nechce SWAP-ovať, no doma sa im povaľuje pekné nepoškodené oblečenie, ktoré si zaslúži druhú šancu, môžu využiť zberné miesto v bratislavskom Auparku. Všetky vyzbierané kúsky putujú na podporu projektu NOSENE.

"Ak idete nakupovať oblečenie, nie vymieňať, myslite nielen na to, či sa vám daný kúsok hodí, ale či má miesto aj vo vašom šatníku. Doma sa po nákupe presvedčte, či sa vám daný kúsok dobre kombinuje s tým, čo už máte, a či vám naozaj sedí tak, ako má. Ak nie, neváhajte vrátiť oblečenie do obchodu, len nezabudnite na to, že štítky musia zostať neporušené," radí stylistka a ambasádorka udržateľného prístupu v móde pre Aupark Bratislava Barbora Yurkovič.

Nesedí ti to? Prerob to

Ani oblečenie, po ktorom by už nik na SWAP-e nesiahol nemusí byť súce do koša. Ďalším z rastúcich ekotrendov v móde je upcyklácia – teda jeho pretvorenie na niečo nové. Upcyklované kúsky si môžete kúpiť priamo od rôznych známych dizajnérov a značiek, alebo si ich sami vyrobiť.

Bratislavský Aupark organizuje 29. apríla prvý workshop s Katkou Peterovou – mladou slow fashion blogerkou známou ako La Florita. V rámci neho ukáže, ako vyrobiť dokonalú scrunchie gumičku, ktorá je aktuálne veľkým trendom. Zvyškové látky použité na workshope poskytne slovenská módna značka Le Curve, ktorá sa snaží vyrábať produkty s čo najmenším dopadom na prostredie a používať prírodné a recyklované materiály. A pri gumičke to nezostane, nadšenci upcyklácie sa môžu tešiť aj na ďalší workshop 27. mája, na ktorom La Florita ukáže výrobu niečoho ďalšieho. Opäť z textilného odpadu a zvyškových látok.

Trvalá udržateľnosť nielen v móde

Kroky smerujúce k čo najväčšej miere trvalej udržateľnosti podniká bratislavský Aupark nielen v móde. Jedným z najnovších pripravovaných projektov je aj pomoc mestským druhom živočíchov pri hniezdení. V priestoroch obchodného centra budú preto v priebehu mája osadené búdky pre vtáky či netopiere a hmyzie hotely.

"Týmto krokom chceme ukázať verejnosti, že nám nie je ľahostajný osud užitočných živočíchov a radi by sme motivovali aj iné spoločnosti, aby ponúkli možnosť hniezdenia vo svojich priestoroch. Vtáci, hmyz či netopiere sa im na oplátku odvďačia krásnym spevom a elimináciou nechcených škodcov," uvádza Veronika Košická, riaditeľka nákupného centra Aupark Bratislava.

Chov včiel na streche, podpora elektromobility či rôzne eko-edukačné projekty. To sú len niektoré z ďalších aktivít bratislavského Auparku, ktorými sa obchodné centrum snaží o znižovanie svojho ekologického dopadu. Zmysluplnosť týchto krokov dokazuje BREEAM In-Use certifikát so známkou "double Excellent", ktorý robí bratislavský Aupark najudržateľnejším nákupným centrom na Slovensku.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie