• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Ako sa žije v slovenských domácnostiach? Model osamelej matky s dieťaťom prevláda viac, ukazujú výsledky sčítania

Ako sa žije v slovenských domácnostiach? Model osamelej matky s dieťaťom prevláda viac, ukazujú výsledky sčítania

Bytovú domácnosť tvoria všetky osoby, ktoré spoločne bývajú v byte, tzn. každý obývaný byt predstavuje jednu bytovú domácnosť.

V rodinných domácnostiach žije až 4 163 329 obyvateľov Slovenska. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa Sčítania obyvateľov domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

Podľa Štatistického úradu je na Slovensku 1 833 150 bytových domácností, pričom priemerný počet členov takejto domácnosti v SR je 2,8 osôb. K 1. januáru 2021 bolo podľa Štatistického úradu SR na Slovensku 2 376 103 cenzových domácností, v ktorých prevládajú rodinné domácnosti tvoriace viac ako 60 percent (1 436 078).

Nerodinné domácnosti, teda domácnosti jednotlivcov a iné domácnosti bez rodinných väzieb, predstavujú viac ako 37 percent a žije v nich 959 900 obyvateľov. Úplné rodinné domácnosti tvoria tri štvrtiny zo všetkých rodinných domácností. Takmer 88 percent úplných rodinných domácností sú manželské páry, 12 percent pripadá na nezosobášené páry.

V neúplných rodinách prevláda model osamelej matky s dieťaťom, prípadne viacerými deťmi. Tieto tvoria takmer 86 percent. Osamelí otcovia s dieťaťom predstavujú 14 percent. Jednotlivci tvoria viac ako 35 percent cenzových domácností (t. j. 835 614 domácností) a 55 percent z nich sú ženy.

Bytovú domácnosť tvoria všetky osoby, ktoré spoločne bývajú v byte, tzn. každý obývaný byt predstavuje jednu bytovú domácnosť. Hlavným kritériom je spoločné bývanie. Cenzové domácnosti tvoria osoby spoločne bývajúce v jednom byte, ktoré medzi sebou majú vzájomné rodinné či príbuzenské vzťahy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie