• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Ako sa slávi Mikuláš vo svete: Zaujímavé tradície, o ktorých ste možno nevedeli

Ako sa slávi Mikuláš vo svete: Zaujímavé tradície, o ktorých ste možno nevedeli

Ako sa slávi Mikuláš vo svete?

Na Slovensku je Mikuláš veľmi obľúbený sviatok a slávi sa 6. decembra. V tento deň nosí svätý Mikuláš darčeky deťom a často ho sprevádzajú jeho verní spoločníci, čert a anjel.

Ľudia si obliekajú kostýmy a chodia po domoch, kde deti za básničku či pieseň dostanú sladkosti, ovocie a drobné darčeky. Mikuláš bol vlastne biskupom v Myre, ktorý pomohol chudobnému mužovi. Muž mal tri dcéry, no nemohol ich vydať, pretože nemal pre ne veno. A tak sa rozhodol pre zúfalý čin.

Chcel ich dať na prostitúciu. Mikuláš sa to dozvedel a potajomky v noci mu zanechal na okne tri mešce zlata, aby mal chudobný muž veno pre svoje dcéry. Táto tradícia sa zachovala v našom kraji dodnes, no prešla výraznou transformáciou. Škoda, taký mešec by sa zišiel. :) A ako sa slávi Mikuláš vo svete?


Poľsko – Mikolaj a snehová vločka

Poľský Mikuláš je Mikolaj a prizval si na pomoc snehovú vločku. Podobne ako u nás v noci z 5. na 6. decembra skrýva darčeky do topánok. Neposlušným deťom daruje paličku, aby vedeli, čo ich čaká.

Nemecko – Mikuláš a Knecht Ruprecht

Nemecko je domovom mnohých krásnych tradícií spojených s Mikulášom. Tu je veľmi populárna tradícia adventných kalendárov a mikulášskych trhov, ktoré sa konajú po celej krajine. Na Mikuláša deti často dostávajú sladkosti a malé darčeky. Nemecký Mikuláš je podobný tomu nášmu, ale namiesto čerta chodí s Mikulášom Knecht Ruprecht. Ide o postavičku s bujnou bradou, mnohokrát tmavou pleťou zababranou od uhlia. Nechýbajú ani reťaze, kožušina a metly, podobne ako u našich čertov.


V Rakúsku zastrašovaciu a tým aj edukačnú funkciu plní zas Krampus. Slabším povahám však môže spôsobiť nočné mory.


Fínsko – trvalý pobyt Mikuláša

Fínsko sa považuje za sídlo Mikuláša, respektíve Santa Clausa. Podľa povesti na úpätí hory Korvatunturi žije Joulupukki (fínsky výraz pre Mikuláša), a tu zhromažďuje lístočky so želeniami všetkých detí. Balenie darčekov a ich export zabezpečuje rýchla rota škriatkov, špedičnou firmou je záprah ťahaný sobmi.

USA – Mikuláš Santa Clausom vďaka básničke

V Spojených štátoch a Kanade je Mikuláš známy ako Santa Claus. Santa Claus prichádza v noci z 24. na 25. decembra, aby nosil darčeky deťom na Vianoce. Tradičné obrázky Santa Clausa zahŕňajú starého muža s bielou bradou, červeným oblekom a čiapkou. A ako vlastne vznikla táto postava? Môžu za to holandskí osadníci. Práve oni zaviedli do osady Nový Amsterdam, dnešného New Yorku, zvyk oslavovať Sintera Klaasa, holandskú verziu svätého Mikuláša. Aby oslávili svojho patróna, postavili na území dnešného Manhattanu dokonca jeho sochu.

No najväčšia zmena v podobe mikulášskych osláv v Amerike prišla v roku 1822, keď profesor Clement Clark Moore cestoval domov z vianočných nákupov. Po ceste si všimol typické snehové čiapky na komínoch newyorských domov a táto scenéria zimného New Yorku ho nesmierne inšpirovala. V dôsledku tejto inšpirácie napísal pre deti básničku nazvanú „Návšteva sv. Mikuláša“ (A Visit from St. Nicholas).

Táto báseň spojila tradičné holandské, nemecké a škandinávske prvky sviatočných osláv a vytvorila nezabudnuteľnú postavičku malého, bradatého mužíčka, ktorý prichádza na saniach ťahaných legendárnym záprahom ôsmich sobov. Týmto spôsobom sa svätý Mikuláš, známy aj ako Santa Claus, stal ikonou amerických vianočných osláv a získal svoj charakteristický vzhľad a spôsob doručovania darčekov.


Holandsko – slávnostný príchod na parníku

V Holandsku je Mikuláš známy ako Sinter Klaas alebo Sinterklaas. Slávnostný príchod Sinterklaasa do mesta je veľkou udalosťou, pri ktorej deti majú možnosť vidieť ho naživo. Sinterklaas má svojich pomocníkov známych ako „Čierni Petrovia“, ktorí mu pomáhajú nosiť darčeky. Podľa tamojšej legendy Sinter Klaas býva inak v Španielsku, kde dovolenkuje celý rok. Keď však nastane jeho čas, pripláva na parníku so svojimi „zamestnancami“ a na breh vystúpi na bielom koni. To je život. :)


Či už k vám zavíta Mikuláš, Mikolaj, Sinter Klaas alebo Santa Claus, dôležité je spomenúť si na svojich blízkych a urobiť im radosť aspoň malou drobnosťou. Krásneho Mikuláša!

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie