• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Ako sa šíria dezinformácie a hoaxy? Polícia na Slovensku hovorí o troch úrovniach

Ako sa šíria dezinformácie a hoaxy? Polícia na Slovensku hovorí o troch úrovniach

Tretiu úroveň tvoria príjemcovia dezinformačných správ v online priestore.

22.5.2023 (SITA.sk) - Dezinformácie a hoaxy sa podľa polície šíria na Slovensku tromi úrovňami. Policajný zbor preto pripravil pre verejnosť prehľadnú infografiku s cieľom vysvetlenia „cesty“ dezinformácií na Slovensko.

Informuje o tom v tlačovej správe hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková. Prvá úroveň tvorby dezinformácií sa podľa polície odohráva v prostredí cudzích štátnych mocností alebo záujmových skupín.

Hoaxy na dennej báze

V prvom prípade uvádza polícia ako príklad Ruskú federáciu, ktorá tvorí a šíri ďalej hoaxy na dennej báze. V druhom prípade môže podľa polície ísť napríklad o podnikateľské skupiny alebo politicky exponované skupiny, ktoré môžu taktiež pôsobiť v zahraničí, ale aj v domácom prostredí.

Vzťah medzi cudzou mocnosťou a záujmovými skupinami môže, ale nemusí existovať, môže byť založený na jednostrannej, inšpirujúcej komunikácií, ale aj vzájomnej spolupráci.

Obe primárne skupiny majú rovnaký cieľ - šírením dezinformácií chcú dosiahnuť uspokojenie vlastných potrieb. V prípade Ruskej federácie ide napríklad o znižovanie podpory Ukrajiny, spochybňovanie medzinárodných spoločenstiev, prípadne až zmanipulovanie volieb v konkrétnej krajine. V prípade záujmových skupín môžeme hovoriť o naplnení ekonomických a silových cieľov s rozšírením svojho postavenia a vplyvu.

Informačné kanály z druhej úrovne

Najvýznamnejšiu úlohu v ceste hoaxu na Slovensko zohrávajú podľa polície informačné kanály z druhej úrovne, ktoré prvej úrovni pomáhajú v masovom a popularizačnom šírení dezinformácií. Tieto kanály tak môžu robiť na základe vlastného presvedčenia, ale predovšetkým s vidinou finančného či osobného zisku.


Môže ísť o nižšie postavené záujmové skupiny (rôzne organizácie, nezávislé združenia, spolky atď.), „nezávislých aktivistov“ (zneužívajú známosť svojho mena a tvária sa nezávisle, avšak konajú v prospech dezinformačnej scény), vplyvných hráčov (tzv. influenceri, vysoký zásah, renomé v časti spoločnosti, silné postavenie na základe kariérnych úspechov) a alternatívne zdroje (stránky tváriace sa ako médiá).

Úlohou sekundárnej úrovne je v rôznych obmenách šíriť dezinformácie vytvorené na primárnej úrovni masám čitateľov, divákov či poslucháčov.

Agresívne správanie v online priestore

Sekundárna úroveň spoločne vytvára komplexnú sieť dezinformačných zdrojov, ktoré zaplavujú informačný priestor, vytvárajú chaos, udržiavajú stav permanentného hnevu, podnecujú k agresívnemu správaniu, vyvolávajú spochybňovanie činnosti štátnych orgánov a podobne.

Či už si zdieľajú medzi sebou alebo si len čítajú správy prostredníctvom webových stránok, sociálnych sietí alebo četovacích aplikácií, stávajú sa významným článkom v reťazci cesty hoaxu na Slovensko.


Časť z tohto publika totiž posúva informácie ďalej do skutočného sveta osobám, ktoré dezinformačné kanály nesledujú, či už zo všeobecného nezáujmu alebo absencie pripojenia na internet.


Hoaxy sa tak v poslednom článku reťazca šíria ústnym podaním a majú potenciál primäť dovtedy neaktívnu časť populácie k sledovaniu a viere v dezinformácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie