• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Ako sa najlepšie chrániť pred ransomvérovými útokmi? NBÚ odporúča pravidelné zálohovanie dát

Ako sa najlepšie chrániť pred ransomvérovými útokmi? NBÚ odporúča pravidelné zálohovanie dát

Najlepším opatrením pred ransomvérovými útokmi je pravidelné zálohovanie dát.

Upozornil na to Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý v piatok 16. apríla 2021 informoval o zvýšenej hrozbe ransomvérových útokov.

Medzi hlásenými kybernetickými incidentmi bol aj najzávažnejší incident tretieho stupňa v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti, pričom útoky sa mali dotknúť sektora verejnej správy, energetiky a inteligentného priemyslu.

Hackeri často požadujú finančnú odmenu

Ako upozornil odborník na oblasť práva informačných systémov a telekomunikácií Štěpán Štarha z advokátskej kancelárie Havel & Partners, prostredníctvom ransomvérových útokov sa útočníci spravidla snažia získať prístup k dátam, ktoré následne zašifrujú a za opätovné sprístupnenie dát požadujú finančnú odmenu.

Efektívne preventívne opatrenia

Ako pripomína Štěpán Štarha, povinnosť zálohovať dáta vyplýva z legislatívy v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá sa však nevzťahuje automaticky na každý podnik. Bezpečnostné incidenty ale väčšinou súvisia s porušením povinností z pohľadu ochrany osobných údajov, ktoré sa naopak týkajú oveľa väčšieho okruhu subjektov.

Aj preto odporúča každému podniku venovať dostatočnú pozornosť prijímaniu preventívnych opatrení ako z pohľadu kyberbezpečnosti, tak z pohľadu ochrany osobných údajov. Ako dodáva, tieto preventívne opatrenia sú v každom prípade efektívnejšie, a to nie len z finančného hľadiska.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie