• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Ako polícia predchádza domácemu násiliu? Šeliga chce počuť od Hamrana odpoveď a presné opatrenia

Ako polícia predchádza domácemu násiliu? Šeliga chce počuť od Hamrana odpoveď a presné opatrenia

Juraj Šeliga chce, aby Hamran verejne predstavil opatrenia, ktoré polícia proti násiliu na ženách robí.

2.12.2021 (Webnoviny.sk) - Juraj Šeliga (Za ľudí) chce od dočasne povereného policajného prezidenta Štefana Hamrana vedieť, aké opatrenia robí Policajný zbor SR, aby predchádzal domácemu násiliu.

V tlačovej správe o tom informovala Martina Legáth, asistentka poslanca Šeligu.

Trestných činov počas pandémie pribúda

Šeliga sa na otázku domáceho násilia vo štvrtok pýtal aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku a ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Poukazuje na to, že lockdown a pandémia nie je spojená len so zdravotnými a ekonomickými následkami, ale je to aj o násilí, ktoré sa deje za dverami bytov a domov. Väčšinou muži týrajú svoje ženy a deti a tie sa to boja oznámiť polícii.

„Je to mimoriadne negatívny fenomén, ktorý dlhodobo trápi Slovensko a počas obdobia pandémie tieto trestné činy iba stúpajú. Rovnako mnohí ľudia, okolie, susedia či príbuzní zatvárajú oči nad týmito trestnými činmi a neoznamujú ich,“ povedal Šeliga.

Zvláštne odporúčania rezortu vnútra

Poslanca zarazila reakcia rezortu vnútra, ktoré pre policajtov pripravilo manuál a robí prevenciu. Považuje to za zarážajúce najmä v kombinácii s informáciou polície, ktorá vyšla minulý týždeň, že ženy nemajú po 16. hodine vychádzať von, pretože môžu byť obeťou trestného činu.

„Policajný zbor hovorí, aby ženy po zotmení nechodili von, pretože ich môže niekto napadnúť a majú radšej ostať doma a keď sú doma obeťou násilia, nech si pozrú na stránke ministerstva vnútra plagátik, čo majú robiť,“ zdôraznil Šeliga.

Keďže sa policajného prezidenta na tieto veci počas hodiny otázok v parlamente Šeliga nemohol opýtať priamo, chce, aby Hamran verejne predstavil opatrenia, ktoré polícia proti násiliu na ženách robí.


Najčítanejšia najnovšia správa

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach: Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku

pohreb kardinala jozefa tomka v kosiciach svata omsa bude v latinskom a slovenskom jazyku

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach koná pohreb kardinála Jozefa Tomka.

Vzdať úctu mu pred samotným obradom mohli dať ľudia ešte do 9:00, dovtedy tam boli vystavené jeho ostatky. Len za nedeľu a pondelok do chrámu z tohto dôvodu prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne deväťtisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa v utorok do dómu na pohreb nedostanú, je vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka. Prostredníctvom nej budú môcť sledovať priamy prenos z obradu.

Obrady povedie arcibiskup kardinál Duka

Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.  Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny. Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Mesto vyčlenilo 25-tisíc eur

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.


Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.


Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.


Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie