• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Ako lockdown vplýva na zdravie ľudí. Viac holdujú alkoholu, ukázala štúdia

Ako lockdown vplýva na zdravie ľudí. Viac holdujú alkoholu, ukázala štúdia

Výskum takisto zdôraznil, že nárazoví pijani vypijú v rámci jednej príležitosti štyri nápoje, bežný človek dva.

Problémy s alkoholom sa počas lockdownu u dospelých výrazne zhoršujú. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnili v American Journal of Drug and Alcohol Abuse.

Ako prvá sa zamerala na vzťah medzi problémovým pitím a stresom súvisiacim s pandémiou COVID-19.

Odborníci zistili, že počas každého týždňa lockdownu sa o 19% zvýšil počet mužov, ktorí počas dvoch hodín vypijú viac ako päť pohárikov a žien, ktoré vypijú štyri drinky.

Nárazová konzumácia alkoholu

Celkový zvýšený príjem alkoholu u „nárazových pijanov“ je viac ako dvojnásobný v porovnaní s ľuďmi, ktorí nepijú nadmerne (60% verzus 28%).

Výskum takisto zdôraznil, že nárazoví pijani vypijú v rámci jednej príležitosti štyri nápoje, bežný človek dva.


Účastníci, ktorí počas pandémie pijú na „škodlivých úrovniach“, vypijú počas jednej príležitosti až sedem pohárikov.


Spolužitie v domácnosti redukuje zvýšený príjem alkoholu u ľudí všeobecne len o 26%.

Hrozia dlhodobé zdravotné následky

Výskumníci žiadajú nové intervenčné a preventívne stratégie pre izolovaných ľudí so zvýšením rizikom väčšej konzumácie alkoholu. Varujú, že sú vystavení dlhodobým zdravotným následkom.


„Zvýšený pobyt v domácom prostredí je stresujúcim faktorom a pandémia COVID-19 tento stres môže prehĺbiť,“ uviedla Sitara Weerakoon z Texaskej univerzity s Dallase.


Navrhla, aby ďalšie výskumy brali do úvahy aj depresívne symptómy.

„Takisto je potrebný ďalší výskum zameraný na nájdenie tej najlepšej liečby pre ľudí s poruchami užívania návykových látok, ktorí môžu byť náchylnejší na nepriaznivé zdravotné výsledky,“ vyjadrila sa.

Kategorizácia konzumentov

Texaskí odborníci sa zamerali na takmer dvetisíc dospelých Američanov s cieľom identifikovať súvislosť medzi stresovými faktormi súvisiacimi s pandémiou a zmenami v konzumácii alkoholu a nárazovom pití od začiatku pandémie.


Dáta pochádzali z online prieskumu, do ktorého sa zapojilo 1982 dospelých od polovice marca do polovice apríla. Ich priemerný vek bol 42 rokov, väčšinu respondentov tvorili belosi (89%) a ženy (69%).


Na základe odpovedí ich rozdelili do kategórií – nárazoví pijani, bežní konzumenti a abstinenti.


Analyzovali faktory ako čas strávený v lockdowne, koľko dospelých a detí žije v jednej domácnosti, súčasné alebo minulé depresívne epizódy, zmeny v zamestnaní, ako napríklad znížená mzda.

Život v lockdowne

Každý respondent strávil doma v priemere štyri týždne, denne dokopy 21 hodín. Až 72% z nich takisto nedochádzalo do práce.


Takmer tretina (32%) priznala nárazové pitie, pričom u ľudí, ktorí mali s týmto javom problém aj predtým, sa množstvo skonzumovaného alkoholu zvýšilo. U bežných konzumentov sa nič nezmenilo a pili rovnako, ako predtým.


Sedemdesiat percent účastníkov malo relatívne vysoké zárobky, čo je faktor, ktorý významne súvisí s problémovým pitím.


Autori sa chcú v ďalšej štúdii zamerať na „všeobecnejšiu vzorku populácie“.


Štúdia počíta aj s viacerými limitmi. Respondenti nahlasovali údaje sami a nárazoví pijani presne nešpecifikovali čas, kedy pijú alkohol.

Rebélia, hnev a depresie ľudí. Na to by sa mala pripraviť vláda pre lockdown

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie