• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Ako je to po novom s predpisovaním liekov? Podľa Krajčího sa pre pacientov nič podstatné nemení

Ako je to po novom s predpisovaním liekov? Podľa Krajčího sa pre pacientov nič podstatné nemení

Všeobecný lekár bude aj naďalej predpisovať všetky lieky na základe odporučenia špecialistu z roku 2021.

Pre pacienta sa od nového roka nič podstatné v súvislosti s predpisovaním liekov nemení.

V stanovisku, ktoré zverejnilo hnutie OĽANO, to konštatuje bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa neho sme v posledných dňoch sme svedkami úplne zbytočného strašenia zo strany opozície, ktorá nehovorí pravdu, že sa pacienti nedostanú ku svojim liekom a musia si ich nechať predpísať u svojich špecialistov. Podľa neho to však nie je pravda.

Lieky vám predpíše aj špecialista

„Všeobecný lekár bude aj naďalej predpisovať všetky lieky na základe odporučenia špecialistu z roku 2021. Pozitívna zmena pre pacienta, ktorá nastane je, že keď pôjde k svojmu odbornému lekárovi v roku 2022, už nemusí ísť po vyšetrení pre predpísanie liekov k svojmu všeobecnému lekárovi, ale rovno si ich pôjde vyzdvihnúť do lekárne. Recept mu totiž hneď vystaví jeho špecialista,“ objasnil exminister.

Šírenie poplašnej správy

Šíriť v núdzovom stave poplašnú správu, že pacientovi už nemôže predpísať lieky jeho všeobecný lekár, na základe ktorej sa môže stať, že sa pacient nedostane ku svojej liečbe, je podľa Krajčího trestný čin.


„Zároveň vyzývame všetkých všeobecných lekárov, aby tak, ako minulý rok, predpisovali na základe odporúčania špecialistov svojim pacientom lieky až do doby, pokým je odporučenie špecialistu z minulého roka platné,“ ukončil.

Hlas-SD bude presadzovať zrušenie spornej časti novely o liekoch na predpis (video)

Strana Hlas – Sociálna demokracia bude presadzovať zrušenie spornej časti novely o liekoch týkajúcej sa predpisovania liečiv.

Informovali o tom predseda strany Peter Pellegrini a bývalý minister zdravotníctva a podpredseda strany Richard Raši.

Reagujú tak na sťažnosti časti odbornej verejnosti, ktorá kritizuje pozmeňujúci návrh exministra zdravotníctva Mareka Krajčího v rámci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Novela je platná od 1. januára 2021.

Lieky na predpis

Vďaka Krajčího pozmeňujúcemu návrhu sa podľa Pellegriniho „bežný občan, ktorý má množstvo chorôb v rámci rôznych špecializácií, u svojho všeobecného lekára nedostane k predpísaniu svojich liekov”.

Strana upozorňuje najmä na problémy, ktoré táto zmena spôsobuje starším pacientom, ktorí nevyužívajú eRecepty. Podľa podpredsedníčky strany Hlas Zuzany Dolinkovej je takto dokonca ohrozený život ľudí s viacerými diagnózami, nakoľko iba praktický lekár vidí v systéme všetky lieky, ktoré konkrétny pacient berie a vie sa vyhnúť prípadným nežiaducim účinkom v rámci kombinovania liekov.

Ambulantní lekári dostali stopku

„My sa nebránime zmenám, len keď sa robí zásadná zmena v predpisovaní liekov, tak musí byť odkomunikovaná s lekármi, aj s ambulantnými všeobecnými, aj so špecialistami, aj s nemocničnými, tiež s pacientmi a nemocnicami,” vytkol Krajčímu nedostatočnú komunikáciu pozmeňovacieho návrhu Raši.

Upozornil aj na nepriaznivú situáciu v zariadeniach sociálnych služieb, v ktorých doteraz klientom predpisoval všetky lieky zazmluvnený všeobecný lekár.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie