• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Ako ďalej s pandémiou koronavírusu na Slovensku? SaS navrhuje zmeny v testovaní i očkovaní (video)

Ako ďalej s pandémiou koronavírusu na Slovensku? SaS navrhuje zmeny v testovaní i očkovaní (video)

Liberáli taktiež navrhujú viaceré zmeny v COVID automate.

16.4.2021 (Webnoviny.sk) - Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje prijatie Národnej stratégie testovania. Podľa predsedníčky Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej by sme sa mali zamerať na testovanie v ohniskách, na školách, u zamestnávateľov a rozbehnúť by sa malo aj samotestovanie.

„Nepodporíme riešenia, ktoré budú obsahovať plošné testovanie, testovacia stratégia musí byť navrhnutá lepšie,” skonštatovala na piatkovej tlačovej besede Bittó Cigániková.

COVID automat chcú zjednodušiť

Test by podľa liberálov nemali ľudia potrebovať pri ceste do práce, pri pobyte v prírode, ani po očkovaní alebo v prípade, že majú protilátky. Zároveň navrhujú, aby sa posilnilo sekvenovanie, aby sa zvýšili kapacity trasovania a aby sa zaviedla e-karantena a zároveň aj štátna, v prípade potreby i hotelová karanténa. Zmeny by uvítali aj v oblasti očkovania. Rozbehnúť by sa podľa SaS mala kampaň, chceli by znížiť vekový limit na registráciu a zároveň by mali mať ľudia možnosť vakcínu si vybrať.

Liberáli taktiež navrhujú viaceré zmeny v COVID automate. „Nemyslíme si, že je potrebné ho sprísňovať alebo uvoľňovať, ale skôr zjednodušiť, aby sa v nom ľudia vyzvali," zhrnula Bittó Cigániková. Uvoľňovanie by podľa nej malo prebiehať po siedmich dňoch od prehodnotenia jednotlivých ukazovateľov avšak za predpokladu, že parametre sa budú vyvíjať priaznivo už dve merania po sebe.

SaS odsudzuje politický nátlak

Sledovanie hospitalizácií by bolo nutné iba v horších fázach. Podľa návrhov SaS by sa v treťom stupni varovania mohli otvoriť exteriérové aktivity, ako napríklad terasy. Za nevyhnutné však v aktuálnej situácii považujú prijatie odškodňovacieho a protipandemického zákona, ako aj novelu zákona o hospodárskej mobilizácii.

Predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo zopakovala, že strana SaS stojí za vedeckými autoritami, aj za Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a jeho riaditeľkou. Je podľa nej nevyhnutné, aby tento úrad pracoval nestranne. „Aj preto odsudzujeme akýkoľvek politický nátlak," uzavrela.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie