• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Aké by bolo najrýchlejšie priame vlakové spojenie Nitry s Bratislavou? Je to drahšia alternatíva ako cez Leopoldov

Aké by bolo najrýchlejšie priame vlakové spojenie Nitry s Bratislavou? Je to drahšia alternatíva ako cez Leopoldov

V apríli 2022 sme hodnotili štúdiu uskutočniteľnosti ŽSR na zlepšenie železničného spojenia Nitry s Bratislavou. Tá skúmala len jedinú alternatívu – výstavbu novej trate Nitra – Trnovec nad Váhom za takmer pol miliardy eur.

Výhľadovo najrýchlejším priamym vlakovým spojením Nitry s Bratislavou by bolo cez Trnovec nad Váhom. Efektivita novej trate je však podmienená modernizáciou úseku Bratislava – Trnovec nad Váhom na trati do Nových Zámkov a Štúrova.

Dohodli sa na tom Ministerstvo dopravy SR, Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) a Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) v spoločnom stanovisku k štúdii uskutočniteľnosti na zlepšenie železničného spojenia Nitry s Bratislavou.

O ďalšom postupe v projektovej príprave bude preto definitívne rozhodnuté až na základe výsledkov aktualizovaných štúdií uskutočniteľnosti posudzujúcich súvisiace strategické zámery – modernizáciu tratí z Leopoldova cez Nitru až do Nových Zámkov a z Bratislavy cez Nové Zámky do Štúrova.

Investičné náklady

Z krátkodobého hľadiska sa tak javí ako efektívnejšie zamerať sa najprv na elektrifikáciu a modernizáciu trate Nitra – Leopoldov, čiže pokračovať v tomto zámere.

„Investičné náklady na výstavbu novej trate Nitra – Trnovec nad Váhom sú v cenovej úrovni roka 2023 približne o 254 miliónov eur vyššie ako náklady na modernizáciu trate Leopoldov – Nitra,“ informoval na sociálnej sieti ÚHP.


Modernizácia trate Leopoldov – Nitra podľa analytikov pritom môže ovplyvniť vyšší počet obyvateľov pravidelne dochádzajúcich do práce alebo školy a môže byť realizovaná skôr.


„Bez nadväzujúcej modernizácie trate Bratislava – Nové Zámky by bola zanedbateľná aj úspora cestovného času oproti spojeniu cez Leopoldov,“ uviedla inštitúcia s tým, že rozdiel by bol len 4 minúty.

Štúdia uskutočniteľnosti ŽSR

Alternatíva železničného spojenia cez Trnovec nad Váhom by podľa materiálu a aktuálnej cenovej úrovne stála viac ako 577 miliónov eur vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). Z toho výstavba novej trate Nitra – Trnovec nad Váhom by vyšla na 481 miliónov eur a nevyhnutná obnova trate Leopoldov – Nitra 96 miliónov eur.


Alternatíva cez Leopoldov má hodnotu takmer 324 miliónov eur, pričom elektrifikácia a modernizácia trate Leopoldov – Nitra by stála bezmála 301 miliónov eur a potrebná obnova úseku Nitra – Ivanka pri Nitre cez 23 miliónov eur. Všetky ceny sú uvedené vrátane DPH.

„V apríli 2022 sme hodnotili štúdiu uskutočniteľnosti ŽSR na zlepšenie železničného spojenia Nitry s Bratislavou. Tá skúmala len jedinú alternatívu – výstavbu novej trate Nitra – Trnovec nad Váhom za takmer pol miliardy eur. ÚHP odporúčal využiť existujúcu trať a zaviesť priame vlaky cez Leopoldov, čo navrhuje aj železničný Plán dopravnej obslužnosti,“ uviedol ÚHP.


Rozdielne údaje vo vypracovanej štúdii a jej hodnotení si všetky zúčastnené strany vysvetlili, dohodli sa na spoločnom stanovisku aj na ďalšom postupe. Súčasťou spoločného stanoviska je aj odporúčanie zachovať územnú rezervu pre výstavbu novej trate z Trnovca nad Váhom do Nitry v územných plánoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie