• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Aké budú ceny energií v budúcom roku? Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má dobré správy

Aké budú ceny energií v budúcom roku? Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má dobré správy

V zmysle platnej legislatívy sa indexové obdobie pre stanovenie referenčnej ceny komodity, či už plynu alebo elektriny, ukončilo na konci septembra.

Regulované ceny elektriny a plynu pre domácnosti a ďalších regulovaných odberateľov by mali v budúcom roku oproti tomuto roku klesnúť.

Implementácia vládnych opatrení

Na základe dostupných údajov to odhaduje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Pokles trhových cien energií sa tak premietne aj v regulovaných cenách stanovených úradom. Regulačný úrad zároveň upozorňuje, že v súčasnosti odberatelia platia za energie cenové stropy prijaté vládou, a preto budú finálne dopady na domácnosti a ďalších odberateľov energií závisieť od implementácie obdobných vládnych opatrení aj na rok 2024.

„Okrem dodávky lacnej elektriny zo Slovenských elektrární pre domácnosti na rok 2024, kde v súčasnosti chýba vydanie rozhodnutia Ministerstva hospodárstva SR vo všeobecnom hospodárskom záujme pre dodávateľov elektriny, nie sú úradu známe žiadne ďalšie podrobnosti o pripravovaných vládnych opatreniach na ochranu odberateľov energií na rok 2024,“ upozornil regulačný úrad.

Maximálne ceny na rok 2024

V zmysle platnej legislatívy sa indexové obdobie pre stanovenie referenčnej ceny komodity, či už plynu alebo elektriny, ukončilo na konci septembra.

Úrad aktuálne spracúva prepočty, ako bude vyzerať maximálna regulovaná cena za dodávku elektriny a plynu na rok 2024, pre domácnosti ako aj iných regulovaných odberateľov. Úrad predbežne odhaduje, že regulované ceny elektriny a plynu stanovené úradom pre domácnosti by mali v roku 2024 klesnúť, reflektujúc pokles nákladov na nákup elektriny a plynu na komoditných trhoch.


„Presné údaje budú známe po ukončení cenových konaní v závere tohto roka. Úrad zároveň upozorňuje, že ide o prizmu regulovaných cien stanovených úradom. Avšak domácnosti a ďalší odberatelia energií platia v súčasnosti ceny energií, ktoré sú výsledkom cenových stropov a kompenzácií prijatých vládou,“ uviedol úrad.

„V cenových konaniach na rok 2024 zohľadníme pokles trhových cien energií, budeme prísne posudzovať oprávnenosť nákladov energetických firiem a využijeme všetky naše regulačné a legislatívne nástroje, aby sme pre ľudí zabezpečili čo možno najnižšie regulované ceny energií, samozrejme, pri zachovaní oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Návrhy ministerstiev

Upozorňuje na to, že ani v tomto roku sa pre domácnosti neuplatnili regulované ceny stanovené regulačným úradom, ale aplikovali sa cenové stropy, ktoré stanovila vláda svojimi rozhodnutiami.

Koncové ceny energií tak boli v praxi zafixované zhruba na úrovni roka 2022. Úrad preto už od júla upozorňuje, že výsledný efekt na peňaženky odberateľov v roku 2024 bude závisieť v prvom rade od toho, s akými opatreniami príde vláda.


Úrad v tejto súvislosti upozorňuje, že pre praktickú implementáciu zmluvy o dodávke lacnej elektriny so Slovenskými elektrárňami, a.s. na rok 2024 stále chýba vydanie rozhodnutia Ministerstva hospodárstva SR vo všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ), ktoré by uložilo povinnosť dodávateľom, aby zohľadnili túto cenu vo svojich cenových návrhoch.


Zároveň úrad neeviduje žiadne konkrétne návrhy rezortu hospodárstva v oblasti zastropovania cien plynu alebo tepla pre ochranu odberateľov plynu alebo tepla, či už domácností alebo firiem a inštitúcií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie