• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Akciový trh v USA klesol pre opätovný rast cien ropy, po mesiaci sa otvorila aj moskovská burza

Akciový trh v USA klesol pre opätovný rast cien ropy, po mesiaci sa otvorila aj moskovská burza

Americký akciový trh v stredu uzavrel nižšie. Trh stratil takmer všetky zisky, ktoré si pripísal predchádzajúci deň. Dôvodom bol opätovný prudký rast cien ropy.

K firmám, ktorých akcie oslabili najviac, patrili napríklad technologické, zdravotnícke a finančné spoločnosti. Nedarilo sa ani maloobchodným a telekomunikačným firmám. Energetické spoločnosti však zamierili nahor spolu s cenami ropy.

Index S&P 500 klesol o 1,2 percenta na 4 456,24 bodu. Priemyselný Dow Jones si odpísal 1,3 percenta a uzavrel na úrovni 34 358,50 bodu.


Technologický Nasdaq si pohoršil o 1,3 percenta na 13 922,60 bodu. Nedarilo sa ani malým firmám a index menších spoločností Russell 2000 klesol o 1,7 percenta na 2 052,21 bodu.

Ruská burza sa otvorila po mesiaci

Ruský akciový trh vo štvrtok opäť otvoril obmedzené obchodovanie, takmer mesiac po tom, ako sa po začiatku vojny na Ukrajine prepadol a moskovskú burzu zavreli.


Po čiastočnom otvorení burzy je povolené obchodovanie len s akciami 33 spoločností, vrátane energetických gigantov Gazprom a Rosnefť, ktoré sú súčasťou indexu MOEX. V prvých minútach obchodovania si index pripísal osem percent.

Ázijské trhy sa vyvíjali zmiešane

Vývoj na ázijských akciových trhoch bol vo štvrtok zmiešaný. Hlavný tokijský index Nikkei 225 si pripísal 0,2 percenta a index hongkonskej burzy Hang Seng stúpol tiež o 0,2 percenta, ale čínsky akciový index Shanghai Composite o 0,79 percenta oslabil.Úrokové sadzby v USA budú rásť rýchlejšie, ako sa očakávalo. Cieľom je stabilizovať rast cien a zmierniť infláciu

Americký Federálny rezervný systém (Fed) bude zvyšovať krátkodobé úrokové sadzby rýchlejšie, ako sa očakávalo, ak dospeje k rozhodnutiu, že je to nutné na spomalenie prudkej inflácie. Povedal to v pondelok šéf centrálnej banky USA Jerome Powell.

Návrat k cenovej stabilite

Jeho vyjadrenie tak bolo viac naklonené prísnej menovej politike ako po ostatnom zasadaní Fed-u, na ktorom jeho predstavitelia zdvihli kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 0,25 až 0,5 percenta.


„Podnikneme nevyhnutné kroky, aby sme zabezpečili návrat k cenovej stabilite,“ povedal Powell v prejave na výročnej konferencii americkej Národnej asociácie podnikových ekonómov (NABE).

Drahšie hypotéky a úvery

Jeho vyjadrenie spôsobilo pokles akciového trhu. Znamenalo by to totiž, že sa potenciálne blížia vyššie úroky aj pri hypotekárnych úveroch, pôžičkách na nákup áut a úroky pri iných spotrebiteľských a firemných úveroch.


Powell povedal, že v prípade nutnosti bude centrálna banka USA otvorená zvyšovaniu úrokov o pol percentuálneho bodu počas niekoľkých zasadaní Fed-u.


Centrálna banka USA nezvýšila svoju kľúčovú sadzbu o pol percentuálneho bodu už od mája 2000. Fed je však pod tlakom kritiky, že na prudký rast cien reagoval príliš pomaly.

Čipová kríza potrvá ešte minimálne jeden rok. Kto vyrába polovodiče, môže očakávať rekordné zisky

Polovodičový priemysel očakáva v roku 2022 historicky najvyššie príjmy za posledné roky, ktoré by mohli presiahnuť 600 miliárd eur. Ako vyplýva z prieskumu spoločnosti KPMG., v odvetví napriek obmedzeniam výrobnej kapacity a problémom s dodávateľským reťazcom vládne optimizmus.

Odstávky vo výrobe

Takmer všetci zástupcovia sektoru očakávajú rast príjmov, pričom viac ako jedna tretina o vyše 20 %. Väčšina odborníkov z odvetvia si zároveň myslí, že nedostatok čipov bude trvať aspoň do roku 2023.

„Na Slovensku spôsobil nedostatok polovodičov v roku 2021 čiastočné odstávky u významných výrobcov áut. Situácia pokračuje aj v tomto roku. Ministerstvo hospodárstva SR preto nadviazalo na prelome rokov spoluprácu s Taiwanom za účelom rozvoja výroby polovodičov na Slovensku. Tento krok môže pomôcť vybudovať potrebné kapacity v Európe už v priebehu niekoľkých rokov,“ uviedol výkonný riaditeľ v KPMG na Slovensku a sektorový líder pre automobilový priemysel Peter Nemečkay.

Dopyt po polovidičoch

Polovodičový priemysel je jedným z kľúčových dodávateľov pre odvetvia vyrábajúce produkty pre oblasti digitálnej ekonomiky, komunikácie a elektroniky.

Vďaka rastovým trendom týchto oblastí a ich zvyšujúcou sa prítomnosťou v iných sektoroch, ako je napríklad výroba áut, je na trhu po produktoch vysoký dopyt.

Tieto trendy budú pravdepodobne aj počas nasledujúcich rokov pokračovať, čo môže viesť k nárastom aktivity v oblasti fúzií a akvizícií zo strany výrobcov polovodičov.

Na trhu prevláda optimizmus

Z prieskumu KPMG vyplýva, že väčšina svetových lídrov v oblasti polovodičov sa v tomto roku bude sústrediť najmä na tri oblasti a to bezdrôtovú komunikáciu, automobilový priemysel a internet vecí.

Deväť z desiatich respondentov zároveň verí, že sa počet zamestnancov v ich spoločnostiach v roku 2022 zvýši. Oproti minuloročným výsledkom je v tomto smere optimistickejších takmer 40 % z nich.

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 146 krajinách a jej členské firmy zamestnávajú vyše 227 000 ľudí. KPMG Slovensko v súčasnosti zamestnáva viac ako 350 ľudí a má 17 partnerov. Je poprednou audítorskou a poradenskou spoločnosťou.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie