• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Aká je platnosť lekárskeho predpisu? Výnimky sa vzťahujú aj na antibiotiká

Aká je platnosť lekárskeho predpisu? Výnimky sa vzťahujú aj na antibiotiká

Každý lekársky predpis má obmedzenú platnosť.

„Klasický lekársky predpis má platnosť 7 dní,“ informuje na sociálnej sieti Facebook Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Existuje však niekoľko výnimiek. „V prípade, že vám lekár predpíše antibiotiká alebo chemoterapeutiká, liek si je potrebné z lekárne vybrať do 3 dní.

Platnosť receptu na lieky s obsahom omamnej alebo psychotropnej látky (predpis s modrým pruhom) je 5 dní. Platnosť preskripčného záznamu predpísaného lekárom pohotovostnej služby je jeden deň,“ vysvetľuje ŠÚKL.


Zároveň platí, že doba platnosti receptu sa ráta až od nasledujúceho dňa odo dňa jeho vystavenia lekárom.

VIETE, AKO DLHO PLATÍ RECEPT ?

Každý lekársky predpis má obmedzenú platnosť. Dôvodom je zdravie pacienta. Prirodzene – vo väčšine prípadov je potrebné začať s liečbou okamžite.


Klasický lekársky predpis má platnosť 7 dní. V prípade, že vám lekár predpíše antibiotiká alebo chemoterapeutiká, liek si je potrebné z lekárne vybrať do 3 dní.


Platnosť receptu na lieky s obsahom omamnej alebo psychotropnej látky (predpis s modrým pruhom) je 5 dní. Platnosť preskripčného záznamu predpísaného lekárom pohotovostnej služby je jeden deň.


Deň vystavenia predpisu sa do doby platnosti nezapočítava.


zdroj: Facebook Štátny ústav pre kontrolu liečivPredpis na zdravotnícku pomôcku má dlhšiu platnosť

V prípade, že vám lekár predpíše zdravotnícku pomôcku, platnosť lekárskeho predpisu trvá jeden mesiac. „Pri individuálne zhotovenej ortopedicko-protetickej zdravotníckej pomôcke na mieru alebo stomatologickej zdravotníckej pomôcke na mieru je platnosť tri mesiace,“ spresňuje hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.


Čo musí obsahovať opakovaný recept?

Dopĺňa, že okrem klasického receptu od lekára je zaužívaný aj tzv. opakovaný recept. Lekár v ňom musí uviesť:


  • dĺžku platnosti receptu (maximálne 1 rok),
  • počet opakovaných výberov,
  • počet balení, ktoré je možné vydať na jeden výdaj,
  • frekvenciu výberu lieku.

Ako však upozorňuje, na takýto druh receptu nie je možné predpísať antibiotiká, psychotropné a omamné látky, ani liek, ktorý je pacientovi predpisovaný prvý raz.“


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie