• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Ak odvolací súd Kuciakov prípad vráti, môže byť vo veci ešte stále rozhodnuté inak

Ak odvolací súd Kuciakov prípad vráti, môže byť vo veci ešte stále rozhodnuté inak

V prípade, že odvolací súd rozsudok o nevine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zruší a vráti vec Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku na nové prejednanie, ten môže opätovne vo veci rozhodnúť inak. V rozhovore pre Webnoviny to povedali profesor Tomáš Strémy a docent Ondrej Laciak z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.

„Súd prvého stupňa je viazaný právnym názorom, ktorý vyslovil vo svojom rozhodnutí odvolací súd, a je povinný vykonať úkony a dôkazy, ktorých vykonanie odvolací súd nariadil,“ uviedol Strémy.

Senát špecializovaného súdu sa teda v prípade, že mu spis bude na prejednanie vrátený, bude musieť podriadiť odporúčaniam najvyššieho súdu.


Zasadať by pritom však mal v pôvodnom zložení, ktoré vo štvrtok vo veci rozhodlo v prospech Kočnera. Nové prejednanie by teda opäť mali na starosti predsedníčka Ružena Sabová a členovia senátu Rastislav Stieranka a Ivan Matel, ktorí prehlasovali predsedníčku a boli za oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej.Podľa Laciaka však stále existuje možnosť, že spomínaní členovia senátu názor na prejednávanú vec ešte zmenia a Kočnera so Zsuzsovou napokon vyhlásia za vinných.


„Najvyšší súd môže vo svojom rozhodnutí, ktorým by zrušil napadnutý rozsudok uviesť aj taký právny názor, ktorý by mohol viesť aj k tomu, že by konkrétni členovia senátu mohli dospieť aj k inému rozhodnutiu. No najvyšší súd môže odvolanie prokurátora aj zamietnuť a v takom prípade by bola vec právoplatne skončená,“ vysvetlil podpredseda Slovenskej advokátskej komory.


Na definitívny záver pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si podľa neho verejnosť ešte počká. „Predmetné trestné konanie môže bez problémov trvať ešte aj rok a ak by najvyšší súd predmetný rozsudok zrušil a vec vrátil špecializovanému trestnému súdu na nové prejednanie a rozhodnutie, tak to pokojne môže trvať aj dva roky,“ ozrejmil Laciak.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie