• Dnes je: Streda 21. októbra 2020 meniny má Uršuľa

Ak dlžníci nedodržia splátkový kalendár, Sociálnej poisťovni musia dlh zaplatiť jednorazovo

Ak dlžníci nedodržia splátkový kalendár, Sociálnej poisťovni musia dlh zaplatiť jednorazovo

Sociálna poisťovňa schválila v prvom polroku menej splátkových kalendárov ako vlani.

13.8.2020 (Webnoviny.sk) - Od začiatku tohto roka do konca júna vydala Sociálna poisťovňa 928 rozhodnutí o povolení splátok dlžných súm, ktoré eviduje od odvádzateľov poistného. Je to o 252 splátkových kalendárov menej ako pred rokom. Celková suma, na ktorú boli vydané rozhodnutia o povolení splátok dlžných súm, predstavuje 3,93 milióna eur.

Splátkový kalendár je možné aj zrušiť

Splátkové kalendáre dlžníci úspešne ukončili, teda zaplatili 100 percent dlhu, v 43 prípadoch. Dlžníci takto uhradili 82-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. "Upozorňujeme dlžníkov, ktorým sme povolili splátkové kalendáre, že ak nedodržiavajú termíny jednotlivých splátok, splátkový kalendár sa zruší a celý dlh musia jednorazovo zaplatiť," uviedol hovorca poisťovne.

V prvom polroku tohto roka poisťovňa zrušila splátkové kalendáre pre ich nedodržanie zo strany dlžníkov v 259 prípadoch na celkovú sumu 507-tisíc eur. "Naďalej aktívnych splátkových kalendárov v tomto období zostalo 626 na celkový objem pohľadávok 3,34 milióna eur. Z nich bolo do 30. júna 2020 uhradených 311-tisíc eur," informovala poisťovňa.

Úroky sú pre koronavírus odpustené

Sociálna poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti dlžníka povoliť splátky najviac na 24 mesiacov. V prípade povolenia splátok Sociálna poisťovňa určí výšku jednotlivých splátok dlžných súm, termín splatnosti jednotlivých splátok, číslo účtu v Štátnej pokladnici, na ktoré bude dlžník posielať jednotlivé splátky, a výšku úrokov.

"V súčasnej mimoriadnej situácii sa však úrok odpúšťa, dlžník je povinný zaplatiť len mesačnú splátku dlžnej sumy," tvrdí Višváder. Poisťovňa odporúča, aby dlžníci riešili svoje problémy s odvádzaním poistného bez odkladu, čo najskôr, a aby v tejto veci aktívne navštívili svoju pobočku a požiadali o splátkový kalendár.

Viac k téme: dlžníci, splátkový kalendár

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie