• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Ak by prešiel návrh Za ľudí, zamestnanci si ročne prilepšia o 267 eur (video)

Ak by prešiel návrh Za ľudí, zamestnanci si ročne prilepšia o 267 eur (video)

Hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý.

Predstavitelia strany Za ľudí prídu na najbližšiu koaličnú radu s návrhom na výraznejšie zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane pre pracujúcich. Na tlačovej besede to uviedol hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý.

Prilepšenie o 267 eur ročne

Ročná nezdaniteľná časť základu dane by sa mala podľa neho od začiatku budúceho roka zvýšiť z 21-násobku na 27-násobok platnej sumy životného minima.

Na rok 2023 by tak išlo o nárast z plánovaných 4 922 eur na 6 329 eur ročne. Zamestnanec zarábajúci priemernú mzdu by si podľa Meravého po tomto kroku v čistom polepšil o viac ako 22 eur mesačne, teda 267 eur ročne.

Zamedzenie tichému zdaneniu

Ekonomický odborník najmenšej koaličnej strany uvítal zvýšenie daňového bonusu na nezaopatrené deti. Tento krok však podľa neho nepomôže pracujúcim, ktorí deti nemajú, ani tým rodičom, ktorých deti sú už zaopatrené.


„Ak sa suma nezdaniteľnej časti základu dane nezvýši, daňové zaťaženie narastá,“ upozornil. Podľa Meravého je pritom neprípustné, aby sa daňové zaťaženie pracujúcich „v tichosti“ zvyšovalo v období, keď reálne mzdy vzhľadom na vysokú infláciu klesajú.

Suma životného minima, na ktorú je naviazaná nezdaniteľná časť základu dane, sa podľa neho síce zvýšila o 7,5 percenta, takýto nárast však považuje za nedostatočný, keďže zaostáva za rastom cien na Slovensku.


Koaličná strana chce tiež presadzovať, aby sa do zákona o dani z príjmov zaviedol automatický mechanizmus zvyšovania nezdaniteľnej sumy, ktorým by sa zamedzilo tzv. tichému zdaneniu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie