• Dnes je: Štvrtok 21. januára 2021 meniny má Vincent

Aj krása z lúk a záhrad môže priniesť smrť. Jed z prilbice či ľuľkovca zabíja už do hodiny

Aj krása z lúk a záhrad môže priniesť smrť. Jed z prilbice či ľuľkovca zabíja už do hodiny

Zabiť môže náprstník, jesienka i durman

K otravám rastlinami dochádza najčastejšie omylom či z neznalosti, úmrtia sú na Slovensku našťastie len ojedinelé.

Rastlinné otravy tvoria podľa Národného toxikologického informačného centra v priemere šesť percent zo všetkých otráv a sú tak na štvrtej priečke po otravách liekmi, chemikáliami a alkoholom.

Prilbica – rastlinný arzén, zabíja do hodiny

Medzi najjedovatejšie rastliny Európy i Slovenska patrí krásna prilbica modrá, ktorú volajú aj rastlinný arzén. Obsahuje alkaloid akonitín, ktorý spôsobuje už pri pár miligramoch smrť. Najvyšší obsah tohto prudkého jedu je v listoch a v koreňoch, no otrava sa vyskytla aj po cucaní sladkého nektáru z kvetov.


Aj pri dlhšom kontakte s kožou sa môžu dostaviť ľahké príznaky otravy, preto sa treba rastliny radšej dotýkať len v rukaviciach.


Príznaky otravy zahŕňajú pocit mravčenia v ústach, ktorý sa postupne rozšíri do celého tela hlavu. Pripojí sa potenie, nevoľnosť, zimnica a smrť nastane poškodením srdca a zastavením dýchania.


Prilbica, ktorá rastie najmä vo vyšších polohách, dokáže človeka zabiť už do hodiny. Okrem toho, že je smrteľne jedovatá, je aj chránenou rastlinou.

Smrť spôsobí už pár bobulí ľuľkovca

Prudko jedovatý je aj ľuľkovec zlomocný, bella donna. Otravy jeho bobuľami sú najčastejšie spomedzi všetkých rastlinných otráv na Slovensku.


<
br>

Ľudia si môžu bobule pomýliť s čučoriedkami či čerešňami vtáčimi. Bobule ľuľkovca však vyrastajú z hviezdicového kalichu, neobsahujú kôstku a po chvíli sú horké. Celá rastlina je prudko jedovatá vzhľadom k vysokému obsahu tropánových alkaloidov.


Medzi prvé príznaky otravy patrí sucho v ústach, rozšírené zreničky, útlm srdcovej činnosti a postupné zastavenie dýchania.

Zabiť môže náprstník, jesienka i durman

Ďalším rastlinným zabijakom u nás je náprstník červený. Pre jeho krásny vzhľad patrí k obľúbeným záhradným rastlinám. Už konzumácia dvoch lístkov môže byť smrteľná. Má však veľmi horkú chuť, preto nie sú otravy časté.


Po požití náprstníku, latinsky digitalis, nastáva nevoľnosť, ťažkosti pri dýchaní vedúce až k zastaveniu srdca. Durman rastie na rumoviskách či na poliach medzi burinami. Otrava spôsobuje až delirické stavy, halucinácie a agresivitu, smrť po zlyhaní srdca.Smrteľnú dávku u detí predstavuje už konzumácia troch, štyroch čiernych, lesklých bobúľ, dospelého môže zabiť asi desať.


Jed z jesienky obyčajnej patrí taktiež medzi veľmi nebezpečné. Vstrebáva sa pomaly a otrava sa prejaví dosť neskoro. Kvety jesienky pripomínajú krokusy, listy sa zas podobajú na obľúbený medvedí cesnak, ale jesienky kvitnú až na jeseň.


V ústach spôsobuje pálenie a škrabanie, ťažkosti s prehĺtaním, nevoľnosť, vracanie, črevné kŕče a hnačky. Dochádza k hojnému močeniu s prímesou krvi.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie