• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

AI v spravodajstve: Aké nové perspektívy prináša pre čitateľov?

AI v spravodajstve: Aké nové perspektívy prináša pre čitateľov?

AI sa stala dôležitou súčasťou nášho každodenného života a zmenila mnohé odvetvia, vrátane spravodajstva.

3.8.2023 (SITA.sk) - V dnešnej dobe žijeme v ére digitálneho veku, kde sa technológia neustále posúva vpred. Jedným z prvkov tejto technologickej revolúcie je umelá inteligencia (AI).

O umelej inteligencii sa začalo hovoriť viac najmä s príchodom jazykového modelu Chat GPT vyvinutého spoločnosťou OpenAI. No niektoré technológie založené na umelej inteligencii existujú už viac ako 50 rokov. Nové pokročilejšie formy Al nám otvárajú dvere k novým príležitostiam a umožňujú zlepšiť mnoho oblastí života, vrátane spravodajstva.

Tieto trendy, ktoré hýbu svetom, využívajú i silné média, ako je napríklad SITA Slovenská tlačová agentúra. Toto médium pôsobí na mediálnom trhu viac ako 25 rokov a najnovšie prináša osobnejší a autentickejší zážitok v podobe audio článkov. Tým že vás audio podoba textu nijak neobmedzuje, nemusíte tráviť svoj čas jeho čítaním, ale vypočuť si ho napríklad cestou autom do práce. Audio obsah v podobe hlasových nahrávok a podcastov môže byť navyše cenným zdrojom informácií pre zrakovo postihnutých ľudí a nielen pre nich.

Umelá inteligencia však mení spravodajstvo aj v iných smeroch a prináša viac benefitov pre čitateľov. Nižšie sa pozrieme na niektoré z najzaujímavejších možností využitia AI v tejto oblasti:

Automatizácia generovania správ pre kvalitnejšie spravodajstvo

Jednou z hlavných oblastí, v ktorej AI posilňuje spravodajstvo, je vytváranie automatizovaných správ. S pomocou AI a jazykových modelov, ako je GPT, je možné generovať správy na základe dostupných údajov. Táto technológia sa používa najmä na rýchle zhrnutie športových udalostí, finančných trhov, počasia a ďalších opakovateľných tém. Vďaka automatizovanému generovaniu správ vám môžu novinári prinášať kvalitnejšie reportáže, pretože sa môžu sústrediť na hlbšie a investigatívnejšie reportáže.

Personalizované spravodajstvo pre návštevníkov stránok

AI má schopnosť analyzovať vaše preferencie a na základe toho pri čítaní spravodajstva personalizovať témy, ktoré vás zaujímajú. Odporúčania na základe histórie prezerania vám následne navrhujú články, ktoré preferujete.

Kontrola faktov

V čase šírenia dezinformácií a falošných správ je kontrola faktov nevyhnutná. AI môže byť nástrojom na automatické vyhľadávanie a overovanie dôveryhodnosti zdrojov a informácií. Rovnako môže identifikovať potenciálne klamstvá a manipuláciu s faktami. Vďaka tomu sa k vám dostanú len pravdivé informácie.

Analýza sentimentu

AI a spracovanie prirodzeného jazyka umožňujú médiám získať pohľad na názory verejnosti v reálnom čase. Nástroje analýzy sentimentu môžu monitorovať sociálne médiá, diskusie a verejnú debatu a vyhodnocovať, ako ľudia reagujú na konkrétne témy a správy. Táto informácia môže byť cenná pre novinárov, aby lepšie pochopili váš názor a poskytovali vám relevantnejšie správy.

AI môže novinárom pomôcť pri vytváraní kvalitnejšieho obsahu, lepšom pochopení potrieb čitateľov a pri zlepšení interakcie s publikom. Avšak by sme nemali zabudnúť, že ľudská redakčná kontrola a etické zohľadnenie využitia AI sú nevyhnutné pre zachovanie kvality a objektivity novinárskeho spravodajstva v digitálnom veku.

Využívanie audio nahrávok je jedným zo skvelých príkladov, ako zlepšiť spravodajstvo. Presvedčte sa na vlastné uši, aké jednoduché je pustiť si audio článok popri inej práci. Môžete tak ušetriť svoj čas a zároveň byť informovaní a v obraze.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie