• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Agresívnu medvedicu s dvoma mladými usmrtil v turistickej lokalite Pribylina-Hrdovo zásahový tím

Agresívnu medvedicu s dvoma mladými usmrtil v turistickej lokalite Pribylina-Hrdovo zásahový tím

Odstránenie problémových jedincov medveďa hnedého z populácie považuje Štátna ochrana prírody SR za najkrajnejšie riešenie.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v piatok v skorých raných hodinách usmrtil problémovú medvedicu v lokalite Pribylina-Hrdovo v okrese Liptovský Mikuláš.

Päťročná medvedica strácala plachosť

Medvedica s dvoma mladými vykazovala známky agresívneho správania a pohybovala sa v okolí turisticky známych chatárskych oblastí Pribylina a Podbanské vo Vysokých Tatrách. Informovala o tom manažérka ŠOP pre komunikáciu Kristína Bocková.

Podľa údajov, ktoré zozbieral zásahový tým, išlo v prípade medvedice o rýchlo postupujúcu stratu plachosti. Päťročná medvedica vyhľadávala ľahko dostupnú potravu v blízkosti ľudí. Zásahový tím vyhodnotil jej správanie ako nebezpečné, predstavujúce hrozbu pre miestnych obyvateľov, chatárov a návštevníkov.

Predstavovala veľké riziko

„Pohybovala sa aj s mláďatami v blízkosti turisticky atraktívnych lokalít – Hrdovo, Kokavský most a Pod surovým hrádkom, kde vyhľadávala odpad z ľudskej potravy. Zásahový tím ŠOP SR evidoval opakované hlásenia o jej výskyte na lokalite ako aj sťažnosti a spôsobené škody,“ vysvetlila Bocková.


„Pokiaľ by tento jedinec z populácie vyradený nebol, hrozilo by ďalšie páchanie škôd na majetku miestnych obyvateľov a riziko, že vyhľadávaním potravy v intraviláne spôsobí ujmu na zdraví človeka,“ dodal riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Podľa ochranárov umiestnenie problémovej medvedice do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné, keďže išlo o jedinca navyknutého na voľný život v prírode, a teda by jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí nebola možná.

Medvieďatá budú monitorovať


Vhodný by podľa nich nebol ani prípadný odchyt medvedice a jej premiestnenie, keďže s vysokou pravdepodobnosťou by sa do lokality vrátila alebo by svoje návyky a správanie opakovala aj v novej oblasti. Medvieďatá bude zatiaľ monitorovať Zásahový tím ŠOP SR s následným vyhodnotením ich správania.

Odstránenie jedincov je najkrajnejšie riešenie

Odstránenie problémových jedincov medveďa hnedého z populácie považuje Štátna ochrana prírody SR za najkrajnejšie riešenie v prípade neúčinnosti využitia všetkých dostupných preventívnych opatrení.

Ďalšími preventívnymi opatreniami by mal byť všeobecný zákaz prikrmovania a vnadísk, ktoré navrhlo Ministerstvo životného prostredia SR dať aj priamo do poľovného zákona.


Pre obce, ktoré žijú v kontakte s karpatskou divočinou, pripravil rezort aj program Karpatské obce. Prostredníctvom neho si budú môcť zabezpečiť bezpečné kontajnerové stojiská, nástroje na plašenie medveďa či zabezpečenie úľov.

Predstavitelia strany SaS podporujú reguláciu medveďov so stratou plachosti

Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) plne podporujú reguláciu medveďov, ktorí sa pre stratu plachosti približujú k ľudským obydliam, čím ohrozujú ľudí. Rovnako podporujú prísny zákaz vnadenia, prikrmovania a nechráneného odpadu. Informoval o tom hovorca strany SaS Ondrej Šprlák v tlačovej správe.

„Treba tiež postihovať ľudí, ktorí medvede zámerne vnadia. Momentálne sme za reguláciu tých kusov, ktoré stratili plachosť, a to najmä v intraviláne obcí,“ uviedla tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.


Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vydal k problému s medveďmi uznesenie. Envirorezortu a rezortu pôdohospodárstva odporúča bezodkladne realizovať opatrenia na ochranu zdravia, bezpečnosti a majetku ľudí.


Ministerstvo životného prostredia by malo tiež do konca roka aktualizovať Program starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku, v ktorom ako jedno z možných riešení uvádza aj regulácia populácie medveďa hnedého.

Podľa strany SaS je však potrebné vedieť počty medveďov. „Odporúčame preto zriadiť pracovnú skupinu, v ktorej budú zástupcovia z oblasti ochrany prírody, lesníctva, poľnohospodárstva, samosprávy, ako aj zástupcovia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Vzniknúť by mala do konca júla,“ doplnila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Ak medvede podľa jej slov stratia plachosť, je to potrebné riešiť urgentne.

Problémom s medveďmi nie je ich premnoženie a regulovaný odstrel nie je riešením. Ako to vidí iniciatíva My sme les?


Iniciatíva My sme les spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami zastáva názor, že problémom s medveďmi nie je ich nadmerný výskyt, ale neschopnosť zaviesť efektívne, predovšetkým preventívne opatrenia na bezproblémové spolužitie s nimi.


„Predovšetkým si treba uvedomiť, že medializované prípady o útokoch tvoria v skutočnosti len veľmi malé percento stretnutí človeka s medveďom.


Drvivá väčšina stretnutí sa odohrá tak, že medveď sa vzdiali ešte pred tým, ako ho človek vôbec zaregistruje,“ uviedol v tlačovej správe Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les.

Útoky sú ojedinelé

Podľa Kameniara k útoku dochádza vo vzácnych prípadoch, keď sa človek nechtiac dostane do príliš tesnej blízkosti medveďa a prekvapí ho, takže ten sa cíti ohrozený.

Aj v takejto situácii však medveď útok zväčša len predstiera a k reálnemu útoku dôjde naozaj len v pár prípadoch ročne.

„Iniciatíva My sme les vníma strach obyvateľstva v regiónoch s výskytom medveďa hnedého, prameniaci z nedávnych blízkych stretov a útokov. Zároveň však upozorňuje na to, že medveď hnedý je dôležitým prvkom našej prírody, ktorého ochrana je potrebná,“ dodali v tlačovej správe.

Prirodzená selekcia

Ako riešenia vidí predovšetkým zastavenie prikrmovania zveri v lesoch krmivami a ľudskou potravou, ktoré priťahujú aj medvede, prispôsobenie poľnohospodárskej produkcie v oblastiach s výskytom medveďa, zabezpečenie odpadu a posilnenie zásahového tímu.

Iniciatíva My sme les nepovažuje povolenie regulačného odstrelu za riešenie ale za jednu z príčin celého problému.


„Medveď hnedý sa v prírode nepremnoží vďaka tomu, že veľké samce fungujú ako prirodzená selekcia mláďat – cielene zabíjajú mláďatá iných samíc, aby mohli zanechať vlastné potomstvo. Pri poplatkovom odstrele sa často vyberali práve veľké samce, ktoré mali vysokú trofejovú hodnotu. Tým pádom sa ich množstvo v populácií neprirodzene zmenšilo a ako následok dochádza k zvýšenému prežívaniu mláďat,“ dodal Kameniar.

Vnadiská nespôsobujú problémy s medveďmi na Poľane, ohradil sa Vlčan voči tvrdeniam Budaja

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) spochybňuje vyhlásenia ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) o tom, že problémy na Podpoľaní s množstvom medveďov, ktoré sa približujú k ľudským sídlam spôsobujú vnadiská Lesov Slovenskej republiky, na ktoré sa ročne vysypú štyri tony kukurice.


„Na jedno vnadisko sa priemerne vysype 350g kukurice denne. V žiadnom prípade neplatí argument, že uvedené množstvo kukurice spôsobilo premnoženie medveďa hnedého. Zdôrazňujeme, že štyri tony kukurice boli rozmiestnené na 28 vnadiskách Podpoľania, čo predstavuje plochu 21-tisíc hektárov.“ uviedlo v tlačovej správe MPRV SR.


Ako ďalej informuje ministerstvo, vnadiská sú využívané s cieľom znížiť počty diviakov, keďže Slovensko tretí rok bojuje s africkým morom ošípaných, ktorý už zlikvidoval niekoľko chovov ošípaných a spôsobil miliónové škody chovateľom aj štátu.

„Nejde teda o prikrmovanie zveri, ako to prezentuje minister životného prostredia. Pre úplnosť uvádzame, že v tomto roku ešte nebola kukurica na vnadiská v oblasti Podpoľanie umiestnená,“ dodal agrorezort.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie