• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Agentúra Európskej únie pre azyl začína svoju činnosť, má silnejší mandát ako jej predchodca

Agentúra Európskej únie pre azyl začína svoju činnosť, má silnejší mandát ako jej predchodca

Agentúra EÚ pre azyl so silnejším mandátom nahrádza Európsky podporný úrad pre azyl.

19.1.2022 (Webnoviny.sk) - V stredu začína svoju činnosť Agentúra Európskej únie pre azyl (EUAA). S posilneným mandátom stavia na výsledkoch jej predchodcu, Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO), a má pomôcť zabezpečiť rýchle a spravodlivé rozhodnutia o azyle, ako aj zbližovanie prijímania noriem v celej Európskej únii (EÚ) za účelom dosiahnutia väčšej jednotnosti v rozhodovaní a zosúladenia medzi azylovými systémami členských štátov. V tlačovej správe o tom informuje Európska komisia.

Efektívnejšie azylové systémy

Mandát EUAA má prispieť k efektívnejším azylovým systémom prostredníctvom väčšej operačnej a technickej podpory pre členské štáty, jednotnému a vysokokvalitnému rozhodovaniu prostredníctvom vypracovania operačných noriem, usmernení a osvedčených postupov na vykonávanie právnych predpisov EÚ v oblasti azylu či väčšej konvergencii v miere uznávania prostredníctvom usmernení rozvojových krajín o krajinách pôvodu, ktoré by členské štáty mali zohľadniť pri posudzovaní žiadostí o azyl.

Agentúra by mala aj lepšie monitorovať prevádzkové a technické uplatňovanie azylového práva EÚ a mať mandát na budovanie kapacít v krajinách mimo eurobloku na zlepšenie azylových a prijímacích systémov a na podporu európskych schém v spolupráci s agentúrami OSN.

EUAA tiež zastreší rezervu 500 odborníkov vrátane osôb zaoberajúcich sa prípadmi, tlmočníkov alebo prijímacích špecialistov, ktorých na žiadosť členských štátov rýchlo nasadia ako súčasť podporných azylových tímov.

Experti pripravia celé konanie

Rezerva tiež bude poskytovať efektívnejšiu podporu vnútroštátnym azylovým systémom, ktoré čelia vysokému počtu prípadov.

Experti agentúry budú mať mandát pripraviť celé administratívne azylové konanie na rozhodnutie vnútroštátnych orgánov a ponúknuť pomoc vo fáze odvolania.

Nezávislý predstaviteľ pre základné práva a nový mechanizmus podávania sťažností zase zabezpečia ochranu práv žiadateľov o azyl.

Agentúra tento rok dostane z eurofondov 172 miliónov eur. Na podporu azylových a prijímacích orgánov spustí osem operácií s takmer 2 000 pracovníkmi, a to v Belgicku, na Cypre, v Grécku, Taliansku, Lotyšsku, Litve, na Malte a v Španielsku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie