• Dnes je: Štvrtok 22. apríla 2021 meniny má Slavomír

Afrika odmieta vydávanie COVID pasov, najskôr chcú spravodlivé rozdelenie vakcín

Afrika odmieta vydávanie COVID pasov, najskôr chcú spravodlivé rozdelenie vakcín

Imunizačné certifikáty by boli veľkou nespravodlivosťou pre chudobnejšie krajiny, ktoré nemajú šancu na prístup k vakcínam proti koronavírusu.

8.4.2021 (Webnoviny.sk) - Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odmieta vydávanie vakcinačných pasov, kým nebude existovať spravodlivý prístup k očkovacím látkam v celom svete.

Na tlačovom brífingu vo štvrtok sa tak vyjadril jeho riaditeľ John Nkengasong, podľa ktorého je takáto myšlienka „neprimeraná", kým Afrika zaostáva v získavaní vakcín.

„Náš postoj je veľmi jednoduchý. A to je, že uplatnenie vakcinačných pasov vytvorí veľké nerovnosti a ďalej ich bude zostrovať," povedal Nkengasong.

„Bude mimoriadne nešťastné, že krajiny budú uplatňovať požiadavku imunizačných certifikátov, pričom zvyšok sveta nemá šancu na prístup k vakcínam," dodal šéf afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Vakcinačné pasy sú dokumentmi preukazujúcimi, že cestujúci ľudia boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo sa v poslednom období testovali na prítomnosť koronavírusu s negatívnym výsledkom. Technologické firmy a organizácie cestovného ruchu v niektorých bohatých štátoch vyvíjajú a testujú takéto pasy s cieľom podporiť cestovanie.


Avšak podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie očkovacie látky proti koronavírusu podané v Afrike tvoria len dve percentá všetkých vakcín aplikovaných vo svete.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie