• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Africká únia sa stala stálym členom G20, oznámil to indický premiér Naréndra Módí

Africká únia sa stala stálym členom G20, oznámil to indický premiér Naréndra Módí

Africká únia je po Európskej únii druhým regionálnym blokom, ktorý má stále členstvo v G20.

9.9.2023 (SITA.sk) - Africkej únii udelili stále členstvo v skupine najväčších ekonomík sveta G20. Na začiatku summitu zoskupenia v indickom Naí Dillí to oznámil indický premiér Naréndra Módí.

Africká únia je po Európskej únii druhým regionálnym blokom, ktorý má stále členstvo v G20.

„Pozývam zástupcu Africkej únie, aby zaujal svoje miesto ako stály člen G20,“ povedal Módí po tom, ako si potriasol rukou a objal sa s terajším predsedom bloku, prezidentom Komor Azalim Assoumanim.

Hľadanie konkrétnych riešení

Módí sa usiluje dať tohtoročným summitom hlas globálnemu juhu a členstvo Africkej únie je silný krok týmto smerom. Stále členstvo 55-členného bloku malo širokú podporu.

Indický premiér počas otvárania summitu povedal prítomným lídrom, že musia nájsť „konkrétne riešenia“ rozšírených problémov, ktoré podľa neho pramenia z „vzostupov a pádov v globálnej ekonomike, rozdelenia medzi severom a juhom, priepasti medzi východom a západom“ a ďalších otázok, ako je terorizmus, kybernetická bezpečnosť, zdravotná a vodná bezpečnosť.

Riešenie potrieb rozvojového sveta

Pravdepodobne odkázal aj na vojnu na Ukrajine, aj keď sa vyhýbal uvedeniu všetkých zúčastnených krajín.

India sa na summite snaží upriamiť väčšiu pozornosť na riešenie potrieb rozvojového sveta, hoci, ako konštatuje agentúra AP, nie je možné oddeliť mnohé otázky, ako je potravinová a energetická bezpečnosť, od európskeho konfliktu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na agende víkendového stretnutia sú otázky kritické pre rozvojové krajiny vrátane alternatívnych palív, efektívneho využívania zdrojov, vývoja spoločného rámca pre digitálnu verejnú infraštruktúru, potravinovej bezpečnosti či klimatickej zmeny.

Samit sa koná bez prítomnosti prinajmenšom pätiny lídrov G20. Vodcovia Ruska a Číny sa rozhodli neprísť, rovnako aj mexický prezident. Španielsky premiér zase nemohol prísť pre COVID-19.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie