• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Afganský prezident Ghaní opustil krajinu, aby zabránil krviprelievaniu. Vykradnutie štátnej kasy odmieta

Afganský prezident Ghaní opustil krajinu, aby zabránil krviprelievaniu. Vykradnutie štátnej kasy odmieta

Prezident údajne opustil krajinu len s jedinou súpravou oblečenia, vestou a sandálmi, ktoré mal aktuálne na sebe.

19.8.2021 (Webnoviny.sk) - Afganský prezident Ašraf Ghaní odmieta tvrdenia veľvyslanca svojej krajiny v Tadžikistane Mohammada Zahira Aghbara, že zo štátnej kasy ukradol 169 miliónov dolárov. Odchod z Afganistanu označil za jediný spôsob, ako zabrániť krviprelievaniu.

Ghaní v stredu večer zverejnil prostredníctvom Facebooku video, v ktorom potvrdil, že sa nachádza v Spojených arabských emirátoch.

Vo svojom posolstve poďakoval afganským bezpečnostným silám, ale tiež uviedol, že „zlyhanie mierového procesu“ viedlo k tomu, že sa moci chopilo hnutie Taliban. Tvrdil, že bol nútený odísť z Afganistanu s jednou súpravou tradičného oblečenia, vestou a sandálmi, ktoré mal na sebe.

Helikoptéra plná peňazí

Na margo obvinení, že zo štátnych prostriedkov ukradol spomenutú sumu 169 miliónov dolárov, skonštatoval: „Tieto obvinenia sú úplne nepodložené.“

Informácie o tom, že Ghaní neodišiel z Afganistanu naprázdno, pred niekoľkými dňami ponúkli aj Rusi. Ako uviedol hovorca ich ambasády v Kábule Nikita Iščenko, Ghaní utiekol z Kábulu so štyrmi autami a helikoptérou plnou peňazí.

Prezident mal spáchať vlastizradu

„Kolaps režimu je najvýstižnejšie charakterizovaný tým, ako Ghaní ušiel z Afganistanu: štyri autá boli naplnené peniazmi a ďalšiu časť peňazí sa pokúsili strčiť do helikoptéry, ale všetko sa do nej nevošlo, pričom časť peňazí zostala ležať na asfalte,“ poznamenal Iščenko.

Aghbar považuje konanie prezidenta za vlastizradu a sľúbil, že požiada Interpol o jeho zatknutie. Šachrijor Nazrijev, riaditeľ pobočky Interpolu v Tadžikistane, však pre ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti povedal, že zatiaľ takúto žiadosť neevidujú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie