• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Afganské ženy, protikorupčný aktivista či exprezidentka. Oznámili finalistov na Sacharovovu cenu

Afganské ženy, protikorupčný aktivista či exprezidentka. Oznámili finalistov na Sacharovovu cenu

Cenu môžu získať skupina afganských žien bojujúcich za rovnoprávnosť a ľudské práva v ich vlasti, bývalá dočasná prezidentka Bolívie Jeanine Áňez a ruský opozičný politik a protikorupčný aktivista Alexej Navaľnyj.

14.10.2021 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament vo štvrtok oznámil finalistov na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia za rok 2021. Po hlasovaní jeho výborov pre zahraničné záležitosti a rozvoj sa na shortlist dostali skupina afganských žien bojujúcich za rovnoprávnosť a ľudské práva v ich vlasti, bývalá dočasná prezidentka Bolívie Jeanine Áňez a ruský opozičný politik a protikorupčný aktivista Alexej Navaľnyj.

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu vyberie laureáta ceny 20. októbra. Samotné ocenenie udelia počas ceremónie v Štrasburgu 15. decembra.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu. Vlani cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získala bieloruská demokratická opozícia. Cenu sprevádza finančná odmena 50-tisíc eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie