• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Advokátom sa nepáčia podozrenia o ovplyvňovaní výpovedí kajúcnikov, Žilinku žiadajú o prešetrenie

Advokátom sa nepáčia podozrenia o ovplyvňovaní výpovedí kajúcnikov, Žilinku žiadajú o prešetrenie

Inciatíva advokátov zároveň dodala, že dozor Úradu špeciálnej prokuratúry v tomto smere „absolútne“ zlyháva.

11.6.2021 (Webnoviny.sk) - Iniciatíva advokátov za právny štát (IAPŠ) požiadala generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, aby prešetril medializované informácie o podozreniach z ovplyvňovania výpovedí spolupracujúcich obvinených.

Zlyhanie dozoru

Informácie o „nadpráci“ niektorých operatívnych pracovníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a o podozreniach z inštruovania osôb k „želanému“ obsahu výpovedí by mala podľa IAPŠ preveriť priamo Generálna prokuratúra SR.

Dodali, že je zrejmé, že dozor Úradu špeciálnej prokuratúry v tomto smere „absolútne“ zlyháva. Tlačovú správu poskytol advokát a jeden z iniciátorov iniciatívy Matej Marhavý.

Vypovedať by mal pravdu

Ďalšia iniciátorka IAPŠ Marica Pirošíková zároveň zdôraznila, že ak je obvinený alebo svedok donútený k výpovedi spôsobom, ktorý je v rozpore s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, je použitie takto získaného dôkazu podľa Európskeho súdu pre ľudské práva v rozpore s právom na spravodlivý proces.

„IAPŠ nespochybňuje samotný inštitút spolupracujúcich obvinených, takzvaných kajúcnikov, avšak vznášame námietky na aplikačnú prax tohto inštitútu, jeho nadužívanie a zneužívanie. Ak má mať inštitút spolupracujúceho obvineného zmysel a má prispieť k dosiahnutiu spravodlivosti, tak každý spolupracujúci obvinený musí byť motivovaný vypovedať pravdu, nie to, čo si želajú orgány činné v trestnom konaní," uviedol Marhavý.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie