• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Adam Sýkora najviac zaujal kluby kanadskej juniorskej CHL, bol draftovaný z prvého miesta

Adam Sýkora najviac zaujal kluby kanadskej juniorskej CHL, bol draftovaný z prvého miesta

Sedemnásťročný Sýkora je úradujúcim vicemajstrom slovenskej extraligy s HK Nitra, v tomto roku tiež reprezentoval Slovensko na MS vo Fínsku.

2.7.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenskí hokejoví útočníci Adam Sýkora a Martin Mišiak najviac zaujali kluby z kanadskej juniorskej súťaže CHL, ktoré si v piatok vyberali talentovaných mladíkov pôsobiacich v Európe na Import drafte.

Sýkoru si z celkovej prvej pozície vybral tím Medicine Hat Tigers z podsúťaže WHL, zatiaľ čo Mišiak putoval do tímu Saginaw Spirit z OHL.

Na 31. ročníku podujatia kluby draftovali spolu 64 hokejistov z 13 krajín, najviac bolo Čechov (23) a dokopy zaznelo 11 slovenských mien.

Mišiak pomohol národnému tímu

"Adam je talentovaný útočník so skvelým ťahom na bránku a hrá s vysokou intenzitou. Dokáže získať na ľade čas aj priestor, nebojí sa byť prvý pri puku a hrať v rohoch klziska či pred bránkou súpera. Na MS bol excelentný ako jeden z najmladších hráčov na turnaji a očakávame, že na drafte NHL príde na rad v prvých kolách. Sme nadšení, že sme získali hráča jeho kalibru a radi mu poskytneme prostredie, v ktorom sa bude môcť ďalej zlepšovať a rozvíjať svoju hru," povedal o Sýkorovi tréner a generálny manažér Medicine Willie Desjardins pre oficiálny klubový web.

V konečnom preddraftovom rebríčku skautov NHL skončil na 42. mieste spomedzi hráčov pôsobiacich v Európe.

Rovnako 17-ročný Mišiak má za sebou prvý ročník medzi mužmi, v slovenskej najvyššej súťaži hral za HC Nové Zámky.

Slovenskému národnému tímu do 18 rokov pomohol piatimi bodmi v piatich zápasoch zvíťaziť na MS 1A-Divízie a vrátiť sa do elitnej kategórie. Na drafte nováčikov do NHL bude dostupný o rok.

Draftovaní boli aj ďalší Slováci

Tretím najvyššie draftovaným Slovákom na tohtoročnom Import drafte CHL bol celkovo piaty Ondrej Molnár (Erie/OHL), ôsmy skončil Jakub Chromiak (Sudbury/OHL), desiaty bol Samuel Honzek (Vancouver/WHL), dvanásty Žigmund Zöld (Val-d´Or/QMJHL), pätnásty Roman Kukumberg (Chicoutimi/QMJHL).

Na 31. pozícii sa umiestnil Alex Čiernik (Lethbridge/WHL), na 54. mieste skončil František Ridzoň (Quebec/QMJHL), na 58. priečke bol Alex Šotek (Hamilton/OHL) a na 68. poste Dalibor Dvorský (Sudbury/OHL).

Viac k téme: CHL Canadian Hockey League, CHL Import Draft


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie