• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Adam Sýkora je najmladším strelcom Slovenska na MS v hokeji, kapitán Tatar pochválil svoj tím

Adam Sýkora je najmladším strelcom Slovenska na MS v hokeji, kapitán Tatar pochválil svoj tím

Po dvoch dňoch voľna absolvujú Slováci záverečný duel A-skupiny v Helsinkách v utorok proti Dánom, ktorých musia zdolať.

22.5.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská hokejová reprezentácia sa udržala v hre o postup do štvrťfinále MS 2022 vo Fínsku sobotňajším triumfom 3:1 nad Talianskom.

Po dvoch dňoch voľna absolvujú Slováci záverečný duel A-skupiny v Helsinkách v utorok proti Dánom, ktorých musia zdolať, ak sa chcú predstaviť v ďalšej fáze turnaja.

Všetko majú vo svojich rukách

Momentálne im patrí nepostupové piate miesto v tabuľke s deviatimi bodmi. Všetko však majú vo svojich rukách, bez ohľadu na ďalšie výsledky im na postup do vyraďovacej časti postačí triumf v riadnom hracom čase.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

Ak predtým Dáni nezvíťazia v súboji s Kanaďanmi, stačiť im bude aj triumf po predĺžení alebo samostatných nájazdoch.

"Myslím si, že to bol jeden z našich najzodpovednejších výkonov. Chalanov som chválil za to, že sme nespravili žiadnu somarinu. Kontrolovali sme zápas a aj keď Taliani znížili, zachovali sme pokoj a hrali svoju hru. Bol to náročný zápas, no splnili sme si náš cieľ a zápas dotiahli do víťazného konca. Smerom dopredu sme to mohli hrať tak aj v piatok proti Kazachstanu, aby sme puky dávali hlbšie, najmä keď vedieme. V hre piatich proti piatim sme boli lepší. Bojovnosť a energia tam je, mladší hráči na šampionáte v tomto smere zbierajú skúsenosti. Korčuliarsky sme na tom veľmi dobre, len musíme nabrať ešte skúsenosti. Myslím si, že tento tím má budúcnosť," vyzdvihol výkon slovenského mužstva proti Taliansku kapitán Tomáš Tatar v priamom prenose RTVS.

Adam Sýkora sa stal najmladším strelcom Slovenska na svetovom šampionáte vo veku 17 rokov a 254 dní, no teraz už myslí na dôležitý súboj proti Dánsku.

Svoj prvý gól strelil aj Tamáši

"Musíme najskôr zregenerovať a potom už myslieť na ďalší zápas. Duel proti Dánsku musíme zvládnuť, už ide do tuhého," povedal útočník HK Nitra vo videu na webe Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Prvý gól na turnaji strelil v sobotu aj ďalší útočník Alex Tamáši: "Na dnešný gól asi nikdy nezabudnem. Dúfal som, že mi to konečne padne, už skôr som na to mal šance. Dôležité bolo byť na puku, hrať u súpera v pásme, veľa korčuľovať a nepúšťať Talianov k nejakej hre. Teraz máme dva dni voľna a prídu vhod, absolvovali sme dva súboje za dva dni. Musíme si oddýchnuť a dobre sa pripraviť na utorok," uviedol pre RTVS.

Útočník Pavol Regenda tiež zaznamenal herný progres slovenského tímu a dúfa, že sa to ukáže aj v rozhodujúcom súboji proti Dánsku.

"Teraz máme oddych a musíme sa poriadne pripraviť na Dánov. Chýba nám efektivita, ale myslím si, že postupne do zdokonaľujeme a tlačíme sa do bránky. Máme dobré strely a aj presilovka sa zlepšila. Musíme mať aj trochu šťastia, lebo v predošlých dueloch súperi využívali našu smolu na odrazené puky. Treba to šťastie zlomiť na našu stranu. V ďalšom zápase musíme pokračovať v tom, čo sme robili a hlavne musíme hrať poctivo vzadu. Dúfam, že nám to tam začne padať," skonštatoval pre SZĽH.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie