• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Adam Ďurica predstavil klip akustickej verzie hitu Fúkame (video)

Adam Ďurica predstavil klip akustickej verzie hitu Fúkame (video)

Na koncertoch budeme celá kapela, už sa na to tešíme, pretože to vyzerá na bohaté koncertné leto.

Spevák Adam Ďurica odohral akustický set, v ktorom nechýbal ani jeho aktuálny hit Fúkame a pripravil z neho videoklip.

Ten je súčasťou celej 'live session' Aetter Acoustic, kde zaznejú skladby Jazero, Holubička, Zatancuj si so mnou, Naše hriechy a Fúkame, v podobe akej ich ešte asi poslucháči nemali možnosť počuť.

„Nahrávali sme v krásnom priestore Divadla Jána Palárika v Trnave.

Spoločne so mnou hrá Stano Kociov na bicie a Rixo Chovan na klávesy, režisérom celého koncertu je Adam Pásztor. Beriem to trochu ako rozcvičku pred koncertmi, ktoré má čakajú teraz v apríli v pražskej Hybernii a v Brne v Sono Music Clube,“ upresňuje Ďurica a dodáva: „Ďakujem všetkým zúčastneným za skvelú atmosféru.

Vznikla medzi nami dobrá synergia. Mladí ľudia s chuťou niečo vytvoriť ma inšpirovali, aby sme to urobili takto netradične v trojici. Myslím si, že sa to podarilo nám všetkým. Samozrejme, na koncertoch budeme celá kapela, už sa na to tešíme, pretože to vyzerá na bohaté koncertné leto.“

Skupina Chiki liki tu-a sa reštartuje, odchádza gitarista Ľ. Petruška

Známa prešovská kapela Chiki liki tu-a oznámila reštart. 22. marca oslavila 27. narodeniny, pri tejto príležitosti avizuje vydanie prvých piatich albumov na vinyloch, komplet CD Box siedmich cédečiek vrátane najčerstvejšieho EP s názvom Venované pamiatke budúcich zosnulých plus koncertné DVD.


Zároveň Prešovčania oznámili aj odchod dlhoročného člena kapely Ľuboslava Petrušku.

„Nedá sa to tajiť donekonečna. Náš dlhoročný spoluhráč Ľuboslav Petruška sa rozhodol prerušiť spoluprácu s našou kapelou. Nestalo sa tak za žiadnych dramatických okolností, niekedy príde skrátka čas posunúť sa slobodne svojím smerom ďalej.


Bol s nami v kapele od roku 1998, čiže 24 rokov, nahral šesť albumov a odohral 1354 koncertov. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli zrekapitulovať našu tvorbu a vydať kompletnú reedíciu našich prvých piatich albumov, a to historicky prvýkrát aj na vinyloch,“ píše kapela v oficiálnom vyhlásení.

Po vydaní albumov Nezatváraj Milan dvere (1998), Budeš musel vlasy na blond prefarbil (2000), Choďte sa hrať pred vlastný vchod (2003), Dvojkilometrový jeleň (2005) a Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. (2015) na vinyle volali fanúšikovia Chiki liki tu-a už niekoľko rokov. Po 27 rokoch sa podľa Martina Višňovského patrí, aby ich hudba vyšla na elpéčkach. Zároveň je to v tejto situácii uzatvorenie jednej kapitoly v živote skupiny.


„Číslo 27 je symbolické. Kapela R.E.M. sa rozpadla, keď mala 27 rokov, v 27 rokoch sa niektorí umelci zabíjajú, niektorí aj dobrovoľne, a my sme sa namiesto toho rozhodli vydať našu hudbu na LP. Ideme si splniť túto historickú úlohu,“ dodáva Višňovský.

Reštart v kapele prichádza po vzájomnej dohodne všetkých troch hudobníkov. „Je to hlavne z Ľubovej strany. Po tých rokoch, hlavne tých dvoch posledných, keď sa nedalo hrať a všetko stagnovalo, sa Ľubo rozhodol, že nebude veľmi hrávať živé podujatia, preto sme od tohto momentu prerušili našu spoluprácu, ale my ako kapela ideme ďalej,“ doplnil Višňovský.


Chiki liki tu-a majú potvrdené koncerty do 8. októbra. Najbližšie už tento piatok 25. marca vystúpia vo Vrbovom na spomienkovom koncerte pre zosnulého gitaristu Miroslava Kusíka z Karpatských Chrbátov a o deň neskôr zahrajú na odovzdávaní cien Radio_Head Awards, kde majú zároveň štyri nominácie.Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.


Počasie