• Dnes je: Štvrtok 21. septembra 2023 meniny má Matúš

5 prírodných zdrojov bielkovín, ktoré by ste nemali vo svojom jedálničku vynechať

5 prírodných zdrojov bielkovín, ktoré by ste nemali vo svojom jedálničku vynechať

Pokiaľ nie ste vrcholovými športovcami či kulturistami, drobné rozdiely obsahu bielkovín v jednotlivých typoch mäsa pre vás nebudú príliš podstatné.

Bielkoviny sú úplne zásadným mikronutrientom, ktorý potrebujeme denne prijímať na to, aby telo správne fungovalo. Ktoré potraviny sú na bielkoviny bohaté?

1) Všetky druhy mäsa

Svaly sú primárne tvorené bielkovinou a svaly rovná sa mäso. Nie je preto prekvapením, že práve mäso je potravinou, ktorá patrí k tým najbohatším, čo sa týka obsahu bielkovín.


Medzi tie vôbec najlepšie zdroje patria kuracie či morčacie prsia (cca 25 gramov bielkovín na 100 gramov hmoty), chybu ale neurobíte ani hovädzím steakom, bravčovým mäsom, jahňacím, králičím alebo napríklad mäsom z divokej zveri. Zabudnúť nesmieme ani na ryby – napríklad tuniaka či lososa.

Pokiaľ nie ste vrcholovými športovcami či kulturistami, drobné rozdiely obsahu bielkovín v jednotlivých typoch mäsa pre vás nebudú príliš podstatné. Vaša voľba záleží teda na chuti alebo na ďalšom zložení (podiel tukov, zastúpenie vitamínov a minerálov).


Najlepšou voľbou je ale rozmanitá strava a konzumované druhy mäsa teda pravidelne striedať.


2) Vlašské orechy a ďalšie druhy orieškov

Pre mnoho ľudí je prekvapujúce, keď sa povie, že orechy sú bohaté na proteín. Napríklad v mandliach je pritom okolo 20 gramov bielkovín na 100 gramov potraviny. Skvelým zdrojom proteínov sú aj vlašské orechy, pistácie alebo kešu orechy.


Pozor ale na to, že orechy sú tiež veľmi bohaté na tuky. Orechy tak rozhodne nemôžu slúžiť ako primárny zdroj bielkovín. V primeranom množstve by ale nemali chýbať v žiadnom zdravom jedálničku. Odporúčaná denná dávka orechov sa pohybuje okolo jednej hrsti denne.

3) Vajcia

Skvelým zdrojom bielkovín sú vajíčka. Je jedno, ako ich upravíte – či budú uvarené natvrdo, miešané, alebo napríklad v polievke či inom pokrme. Bielkoviny sa nachádzajú ako v bielku, tak v žĺtku. Nedáva príliš zmysel vajíčka oddeľovať a napríklad dokonca vyhadzovať žĺtky, ako to robia niektorí kulturisti. Obe zložky vajec sú v primeranom množstve zdraviu prospešné a mali by ste ich do svojho jedálnička jednoznačne zaradiť.

4) Syry

Mliečne výrobky všeobecne patria medzi potraviny bohaté na bielkoviny. Konkrétne ale musíme spomenúť syry. Napríklad taký parmezán obsahuje asi 35 gramov bielkovín na 100 g syra. To je úctyhodný podiel. Upozorniť ale samozrejme musíme aj na to, že podobne ako v prípade orechov sú aj syry tučné a konzumovať ich preto musíte s rozumom.

5) Strukoviny

Posledným skvelým zdrojom bielkovín, ktorý uvedieme, sú strukoviny. Chybu neurobíte so šošovkou, hráškom alebo napríklad sójou. Môžete si z nich pripraviť chutné polievky, šaláty, alebo ich využiť ako prílohu. Tiež tu ale musíme varovať, že okrem proteínov obsahujú strukoviny aj vysoký podiel sacharidov a sú tak pomerne kalorické. Nadmerná konzumácia teda môže viesť k obezite.

V ideálnom prípade by ste mali všetky tieto zdroje kombinovať, rôznorodosť v prijímaní bielkovín je vítaná. Tieto potraviny budú pre svoju kvalitu a výživový prínos pre naše telo súčasťou každej v dnešnej dobe veľmi populárnej krabičkovej diéte.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 21. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 21 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 21. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Predpoludním sa vyhnete finančnému riziku. Tešte sa na večer! Čaká vás prekvapujúce stretnutie a dozviete sa nové správy. Pozor, aby ste nezanedbali pohostinnosť.

Býk 21.4. - 21.5.

Úlohy stojace pred vami zvládnete, aj keď mnohé budú znamenať pre vás stratu. Zamerajte sa na citový život. Niečo by ste v ňom mohli zlepšiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.

Rak 22.6. - 22.7.

Všetkých v okolí prekvapí vaša usilovnosť a činorodosť. Budete mať úspech pri presadzovaní požiadaviek. Do citových vzťahov silu nemiešajte!Všetky Horoskopy pre Štvrtok 21. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie