• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

5 najčastejších chýb začínajúcich investorov

5 najčastejších chýb začínajúcich investorov

Ak ste na finančných trhoch nováčikom, určite ste sa s nimi už stretli.

8.2.2022 (Webnoviny.sk) - Predávali ste v panike, keď akcie začali klesať? Ak ste odpovedali aspoň na jednu otázku áno, netrápte sa, každý investor predsa musí niekde začať. No najlepšie je poučiť sa z chýb ostatných, aby ste ich zbytočne neopakovali a neprišli tak o svoje peniaze. Čoho sa teda vyvarovať?

1. Nákup náhodných aktív bez stratégie alebo plánu

Zostavte si plán, rozdeľte ho do investičnej stratégie a držte sa ho. Aj keď je vašim plánom investovať každý mesiac len 5% z vašich príjmov, držte sa toho a neprekračujte ho. Plán môžete zmeniť a stratégiu upraviť neskôr, až sa dozviete viac o tom, ako celé investovanie funguje. Pamätajte na dve zlaté pravidlá investovania hneď od začiatku: nikdy neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť a diverzifikujte svoje investície.

2. Predaj v panike, keď začnú klesať (slabé ruky alebo FUD)

Ak teda dodržíte prvé pravidlo, vaša stratégia vás dostane cez poklesy na trhu, kde by ste inak v panike predávali pod vplyvom trhového sentimentu FUD za nevýhodné ceny.

3. Snaha zachytiť dno alebo vrchol bez znalosti fundamentálnej alebo technickej analýzy

Vaša stratégia tiež zabráni tomu, aby ste sa snažili zachytiť prepad alebo vrchol trhu bez toho, aby ste vedeli, čo robíte. Ušetrený čas a peniaze radšej venujte kurzu, ktorý vám podrobnejšie vysvetlí, ako investovanie funguje, na čo si musíte dať pozor a ako pracovať s technickou a fundamentálnou analýzou. Nehovoriac o tom, že by ste mali poznať svoju investíciu od začiatku, mali by ste vedieť, do čoho a prečo investujete.

4. Požičiavanie peňazí na nákup aktíva na základe istého tipu

Pokiaľ nie ste ochotní riskovať a doslova hrať ruskú ruletu so svojimi úsporami, neinvestujte do aktív sľubujúcich astronomicky vysoké výnosy v krátkom časovom období. To by mal byť pravý opak, červená zástavka signalizujúca, že s touto investíciou nie je niečo v poriadku. A investovať peniaze, ktoré ani nemáte, je ten najhorší nápad zo všetkých, pretože porušuje prvé zlaté pravidlo investovania.

5. Nediverzifikácia investície

Druhým pravidlom investovania je diverzifikácia prostriedkov. Nestávkujte všetko len na jedno "vajce v košíku”. Ideálne je mať "viac vajec vo viacerých košoch”, t.j. vybrať si z každej skupiny aktív jedno, a do každého z nich investovať časť svojich prostriedkov. Investície voľte podľa cieľa a účelu, ktorý chcete dosiahnuť. Čím dlhší je časový horizont, tým konzervatívnejšia by mala byť vaša investícia, ale nezabudnite mať vo všetkých investíciách určité zaistenie proti hrozbe inflácie.

A čo inflácia?

Nezabudnite do svojej investičnej stratégie zahrnúť zabezpečenie proti inflácii. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa zaistiť proti inflácii, jednou z možností je investícia do digitálnych aktív.

Vzhľadom na to, že digitálnych mincí alebo tokenov je obmedzené množstvo, ide o prirodzený deflačný nástroj. Vyberte si jedno alebo viac digitálnych aktív v primeranom pomere k zvyšku svojej investície. Časť prostriedkov môžete napríklad alokovať do tzv. stakingu, kedy mince držíte po určitú dobu a získavate garantovaný zisk. Staking digitálnych aktív ponúka napríklad spoločnosť Platon Life, ktorá okrem toho tiež poskytuje digitálnu peňaženku poistenú a zabezpečenú proti strate prostriedkov, napríklad z dôvodu hackerského útoku.

Zdroj: PlatonLife.com

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie