• Dnes je: Piatok 22. júna 2018 meniny má Paulína

ZOH 2018 v Pjongčangu: Záverečný ceremoniál

ZOH 2018 v Pjongčangu: Záverečný ceremoniál

Záverečný ceremoniál zimných olympijských hier v Pjongčangu.

PJONGČANG 25. februára (WebNoviny.sk) - Zimné olympijské hry v Pjongčangu ukončí záverečný ceremoniál, ktorý sa na Olympijskom štadióne začína v nedeľu o 20.00 h miestneho času (12.00 h SEČ).

Rusi bez vlajky

Medzinárodný olympijský výbor v nedeľu rozhodol, že ruskí športovci budú na slávnostnom ukončení hier bez vlajky a zostanú s neutralizujúcim označením Olympijskí športovci z Ruska (OŠR), čo je 5. decembra nastolená konzekvencia plošných dopingových praktík z minulosti.

Členovia MOV jednomyseľne odobrili predchádzajúce odporúčanie exekutívy, ktoré bolo zamietavé. Na hlasovaní bolo prítomných 52 zo 100 členov MOV.

Prezident organizácie Thomas Bach skonštatoval, že jednou z podmienok na prípadné odobrenie ruských atribútov na ceremoniáli boli negatívne výsledky antidopingových kontrol. Analýzy priniesli dva pozitívne nálezy, polovicu zo štyroch prípadov pod piatimi kruhmi v Ázii.

Vlhová so slovenskou vlajkou

Slovenskú vlajku ponesie lyžiarka Petra Vlhová, ktorá absolvovala kompletný program alpských disciplín na ZOH 2018, čiže šesť pretekov v poradí: obrovský slalom, slalom, super G, zjazd, alpská kombinácia a na záver tímová súťaž. Najlepší výsledok dosiahla ako nováčik v kombinácii, kde skončila piata.


V slalome, kde sa očakával jej útok na medailu, nepotvrdila ambície 13. miestom. Symbolicky Hry v Pjongčangu orámovali ako vlajkonosičky najúspešnejšie slovenské slalomárky ostatného obdobia. Na úvodnom ceremoniáli 9. februára niesla slovenskú vlajku Veronika Velez-Zuzulová, ktorá v Kórejskej republike uzavrela bohatú súťažnú kariéru.


Záverečný ceremoniál ZOH 2018 v Pjongčangu

13:53 Olympijský oheň zhasína a hry v Pjongčangu sa končia.


13:48 Pred zhasnutím olympijského ohňa ešte pripomenutie, ako pochodeň smerovala až do Pjongčangu.


13:43 Oheň v Pjongčangu 9. februára o 22.08 miestneho času (14:08 SEČ) zapálila niekdajšia skvelá juhokórejská krasokorčuliarka, olympijská víťazka z Vancouveru 2010 Kim Jun-a a teraz bude nasledovať jeho zhasnutie. Medzitým ešte vystúpenie skupiny EXO.


O 13:41 prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach ukončil zimné olympijské hry v Pjongčangu a pozval všetkých do Pekingu. Zimné olympijské hry 2022 sa budú konať 4. – 20. februára.


13:39 Thomas Bach spoločne s vybraným športovcami medzi ktorými boli aj Martin Fourcade, Lindsey Vonnová, či obnažený Pita Taufatofua – ten zaujal aj na otváracom ceremoniáli.


13:37 Po príhovore šéfa organizačného výboru I Hi-boma nasledovali slová prezidenta MOV Thomasa Bacha, ktorý okrem iného povedal, že ZOH 2018 v Pjongčangu boli „hry nových horizontov“.

13:26 Na počesť ďalšieho organizátora zaznela čínska hymna a nasledovalo ďalšie tanečné vystúpenie a svetelné efekty tentoraz v podaní pekingských organizátorov, ktorí všetkých pozvali na ZOH 2022. Na konci krásnej šou sa prihovoril aj čínsky prezident a na ploche Olympijského štadióna v Pjongčangu sa objavilo logo športového sviatku, ktorý bude v roku 2022.


13:16 Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas prevzal olympijskú vlajku od starostu Pjongčangu Sima Če-kuka a odovzdal ju starostovi Pekingu Chenovi Jiningovi, ktorý bude zimnú olympiádu hostiť v roku 2022. Peking bude prvým mestom, ktoré po letných hrách zorganizuje aj zimné.


13:14 Šou speváčky CL vystriedala grécka a olympijská hymna, ktorú zaspieval 11-ročný chlapec.


13:10 Zástupcovia dobrovoľníkov, ktorých boli v Pjongčangu stovky, prevzali poďakovanie a nasledovalo hudobné vystúpenie juhokórejskej speváčky CL (vlastným menom Lee Chae Rin), ktorej jej šou zakončil ohňostroj.

12:58 Ďalšia časť programu „vlna budúcnosti“ s tanečníkmi a krásnymi svetelnými čiernobielymi efektami.


12:55 Medaily si prevzali aj najlepší zo sobotňajších pretekov na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom (bronzový: Andrej Larkov, strieborný: Alexander Bolšunov, zlatý: Iivo Niskanen). Cenné kovy odovzdávali podobne ako v predchádzajúcom prípade prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a Gian Franco Kasper (prezident FIS). Na počesť víťaza zaznela fínska štátna hymna.

12:50 Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a Gian Franco Kasper (prezident FIS) odovzdali cenné kovy pre tri najlepšie bežkyne na lyžiach z pretekov na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom (bronzová: Stina Nilssonová, strieborná: Krista Pärmäkoskiová a zlatá: Marit Björgenová). Na počesť víťazky zaznela nórska štátna hymna.

12:43 V ďalšej časti programu sa spomínalo na tých, ktorí už nemôžu byť medzi nami – symbolom bola korytnačka. Nasleduje odovzdanie cenných kovov pre najlepších zo ženských a mužských pretekov v behu na lyžiach.


12:38 Ďalšie svetelné efekty – po nástupe športovcov sa na oblohe vytvoril maskot olympiády (tiger Soohorang), ktorý zamával divákom a vytvorilo sa z neho srdce. Športovci sa už usadili v hľadisku a program pokračuje ďalšou časťou.

12:34 Na záverečnom ceremoniáli chýbajú športovci Ruska, výpravy oboch Kóreí prišli opäť spoločne za obrovského aplauzu divákov.


12:19 Na štadión po vlajkonosičoch prichádzajú aj ostatní športovci naraz – ako prví sa objavili slovenskí reprezentanti.


12:16 Krásny zostrih ponúkol najkrajšie okamihy hier a na Olympijský štadión v Pjongčangu prichádzajú športovci s národnými vlajkami – slovenskú niesla Petra Vlhová, českú senzačná víťazka super G a zlatá z paralelného obrovského slalomu snoubordistiek Ester Ledecká a francúzsku fenomenálny biatlonista Martin Fourcade. Ďalšími vlajkonosičmi boli napr. Daria Domračevová (Bielorusko), Charlotte Kallová (Švédsko), Nao Kadariová (Japonsko), Christian Ehrhoff (Nemecko), Javier Fernandéz (Španielsko).

12:11 Atmosféru záverečného ceremoniálu rozprúdil mladý gitarista a hudobníci hrajúci na tradičný kórejský hudobný nástroj kajagum.


12:08 Deti priniesli juhokórejskú vlajku, ktorá za zvukov národnej hymny vystúpala na stožiar.


12:05 Na štadióne privítali juhokórejského prezidenta Mun Čä-ina, šéfa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha, ale napr. aj Ivanku Trumpovú, dcéru amerického prezidenta.


12:03 Na ploche štadióna sú korčuliari, medzi nimi aj deti, a vytvárajú logá športov, ktoré mohli fanúšikovia športu od 9. do 25. februára vidieť v Pjongčangu. Na konci svojho vystúpenia vytvorili olympijské kruhy a úvod ceremoniálu zakončil ohňostroj.


12:00 Na Olympijskom štadióne odpočítali sekundy do začiatku záverečného ceremoniálu a rozlúčka so zimnou olympiádou sa môže začať. Program organizátori nazvali „vlna budúcnosti“.


11:57 V Pjongčangu mali rozdať 102 zlatých medailí, no nakoniec ich bolo až 103, kedže v súťaži dvojbobov rozdali dva najcennejšie kovy. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Nórsko, jeho športovci získali 14 zlatých, 14 strieborných 11 bronzových kovov. Druhí skončili Nemci (14-10-7) a tretí sú Kanaďania (11-8-10). Slovensko s kolekciou 1-2-0, o ktorú sa postarala biatlonistka Anastasia Kuzminová, figuruje na 17. priečke v tomto hodnotení.

11:53 Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v nedeľu na sklonku ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu nepovolil 168 ruským športovcom účasť na slávnostnom ukončení tohto podujatia pod vlajkou krajiny.


Zostanú s neutralizujúcim označením Olympijskí športovci z Ruska (OŠR), čo je 5. decembra nastolená konzekvencia plošných dopingových praktík z minulosti. Členovia MOV jednomyseľne odobrili predchádzajúce odporúčanie exekutívy, ktoré bolo zamietavé.


Na hlasovaní bolo prítomných 52 zo 100 členov MOV. Prezident organizácie Thomas Bach skonštatoval, že jednou z podmienok na prípadné odobrenie ruských atribútov na ceremoniáli boli negatívne výsledky antidopingových kontrol. Analýzy priniesli dva pozitívne nálezy, polovicu zo štyroch prípadov pod piatimi kruhmi v Ázii.


11:50 Záverečný ceremoniál sa začína o 12:00 SEČ (20.00 miestneho času), slovenskú vlajku ponesie lyžiarka Petra Vlhová.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie