• Dnes je: Pondelok 18. júna 2018 meniny má Vratislav(a)

ZOH 2018 v Pjongčangu (hokej – finále): OŠR (Rusko) – Nemecko

Finálový zápas na zimnej olympiáde v Pjongčangu medzi Ruskom a Nemeckom.

PJONGČANG 25. februára (WebNoviny.sk) - Posledný deň zimnej olympiády v Pjongčangu je na programe aj finálový zápas medzi OŠR (Ruskom) a Nemeckom. V Gangneung Hockey Centre je úvodné buly naplánované na 5.10 SEČ (13.10 miestneho času).

Rusi odštartovali turnaj senzačnou prehrou so Slovákmi (2:3), keď premárnili dvojgólové vedenie. V ďalších dvoch zápasov v „slovenskej“ B-skupine si však napravili chuť. Slovincov deklasovali 8:2 a Američanov zdolali 4:0. Podobne ako Česi vyhrali základnú skupinu a postupovali priamo do štvrťfinále, v ktorom nedali šancu Nórom (6:1). V semifinále si potom poradili s Čechmi (3:0).

Nemci sú najväčším prekvapením turnaja. V C-skupine síce veľa „vody nenamútili“, keď získali iba dva body za výhru po samostatných nájazdoch nad Nórmi. Fínom podľahli 2:5 a Švédom 0:1. V zápase o postup do štvrťfinále však zdolali Švajčiarov (2:1 po predĺžení) a v súboji o postup do semifinále senzačne vyradili už spomínané „tri korunky“ (4:3 po predĺžení). Ďalším prekvapujúcim výsledkom bolo ich semifinálové víťazstvo nad Kanadou (4:3).

Bronzové medaily získali hokejisti Kanady, ktorí v zápase o tretie miesto zdolali Čechov 6:4.

ZOH 2018 v Pjongčangu

Hokej – muži (finále)

• Gangneung Hockey Centre

OŠR (Rusko) – Nemecko 4:3 po predĺžení (1:0, 0:1, 2:2 – 1:0)

Góly:
19:59 – 1:0 V. Vojnov (N. Gusev, K. Kaprizov)
29:32 – 1:1 F. Schütz (B. Macek, P Hager)
53:21 – 2:1 N. Gusev (K. Kaprizov)
53:31 – 2:2 D. Kahun (F. Mauer, Y. Ehliz)
56:44 – 2:3 J. Müller (Y. Ehliz, F. Hördler)

57:49 S. Kalinin – 2 min. (podrazenie)
69:11 P. Reimer – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 28:24, vylúčenia: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodcovia: M. Lemelin (USA), A. Rantala (Fín.) – J. Dahmen (Švéd,), S. Suominen (Fín.)

Zostavy:
OŠR: Košečkin – Vojnov, Gavrikov, Kiselevič, Nesterov, Zub, Zubarev, J. Jakovlev – Kalinin, Andronov, Kovaľčuk – Kaprizov, Daciuk, N. Gusev – Barabanov, Prochorkin, Širokov – Grigorenko, Kablukov, Telegin – Moziakin
Rusko: Aus den Birken – Boyle, Ehrhoff, Y. Seidenberg, J. Müller, Hördler, M. Müller, B. Krupp – Schütz, Hager, Macek – Noebels, M. Goc, Reimer – Kink, Kahun, Mauer – Ehliz, Fauser, Plachta – Wolf

I. tretina

Nemci hrali hneď v úvode duelu presilovku, ale Rusi sa bez väčších problémov ubránili. V piatej minúte to dvakrát skúšal Kovaľčuk, no puk z jeho hokejky neprekvapil Aus den Birkena.

Pred prvou sirénou mali početnú výhodu aj Rusi, ale nepochodili Daciuk ani Kaprizov. Keď sa už zdalo, že počas prvej prestávky bude nerozhodný stav, udreli Rusi – Nemecko nedokázalo vyhodiť puk z obranného pásma a v poslednej sekunde obranca Vojnov prestrelil Aus den Birkena – 1:0.

II. tretina

Inkasovný gól do šatne Nemcov nezlomil a aj v druhej tretine hrali vyrovnaní partiu s favoritom. Vyrovnať sa im podarilo v 30. minúte, keď Košečkin pustil za svoj chrbát pokus Schütza z ostrého uhla.

Regulárnosť gólu potvrdil rozhodca aj po analýze videozáznamu – 1:1. Vzápätí sa Nemci úspešne ubránili početnej výhode súpera a naďalej Rusom poriadne vzdorovali.

III. tretina

Aj v tretej tretine pokračovala taktická partia, obaja súperi pozorne bránili. V 54. min poslal Rusov do vedenia N. Gusev strelou z uhla a zdalo sa, že ruský tím sa dostane „na koňa“ – 2:1.

Uplynulo však iba desať sekúnd a pred bránkou súpera zostal voľný Kahun a bolo vyrovnané – 2:2. V 57. min zostal úplne sám obranca J. Müller a šokoval hokejový svet tretím gólom do ruskej bránky – 2:3.

V závere mali Nemci výhodu presilovky a Rusi siahli k hre bez brankára, vyrovnať sa v poslednej minúte podarilo N. Gusevovi – 3:3.

Predĺženie

V predĺžení začali aktívnejšie Rusi, ale šance neprichádzali. V 67. min sa pred nemeckú bránku predral Kovaľčuk, ale gólman Aus den Birken predĺžil finálový zápas.

Na opačnej strane vychytal Košečkin Nemca Hagera. Rusi potom mali výhodu presilovky a Daciuk trafil žŕdku, vzápätí však Kaprizov strelou z prvej rozhodol – 4:3.