• Dnes je: Pondelok 18. júna 2018 meniny má Vratislav(a)

Volkswagen Slovakia môže očakávať podporu od vlády, premiér Pellegrini ocenil prínos automobilky

Volkswagen Slovakia môže očakávať podporu od vlády, premiér Pellegrini ocenil prínos automobilky

Dôvodom je dlhoročný prínos spoločnosti k tvorbe HDP.

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Vláda bude v najbližšom období venovať automobilovému závodu Volkswagen Slovakia špeciálny prístup a podporu, najmä pre jeho dlhoročný prínos k tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska.

Pomoc pri prijímaní a rekvalifikácii zamestnancov

Urýchliť sa má výstavba obchvatu okolo závodu neďaleko Bratislavy a firma tiež bude môcť zvýšiť kvóty na dovoz pracovníkov z tretích krajín tak, ako to požadovala. Informoval o tom vo štvrtok na brífingu po pracovnej návšteve v spoločnosti Volkswagen Slovakia predseda vlády SR Peter Pellegrini.


"Sme na pôde podniku, ktorý ma niekoľko prvenstiev. Je to najväčší zamestnávateľ v krajine, platca daní a v hodnoteniach spoločností patrí dlhodobo k najlepším v SR. Závod priamo zamestnáva 13 500 zamestnancov a v dodávateľskej sfére ďalších 55 000. Vzhľadom na jeho produkciu pre HDP Slovenska si zaslúži špeciálny prístup a pozornosť vlády SR. Vláda špeciálne pristupovala k najväčšiemu podniku na východe Slovenska k U. S. Steel Košice, a preto sa špeciálne venujeme a budeme venovať aj Volkswagenu Slovakia," uviedol vo štvrtok predseda vlády.

Po spoločnom rokovaní s predsedom predstavenstva vo Volkswagen Slovakia Ralfom Sachtom premiér konštatoval, že vláda pomôže závodu najmä v oblasti prijímania zamestnancov, a to aj z tretích krajín, ako aj pri ich rekvalifikácii.

Zamerajú sa aj na infraštruktúru

"Pri rokovaniach sme otvorili okruhy tém, ktoré sú pre tento podnik strategické. Hovorili sme aj o Zákonníku práce, nakoľko sa fabriky týkajú aj schválené príplatky. Ako vláda musíme prijať niektoré opatrenia, napríklad kvôli nedostatku pracovnej sily. Chceme zvyšovať zamestnanosť v podniku. Od vlády už spoločnosť dostala 10 miliónov eur na rekvalifikáciu pracovnej sily a Volkswagen Slovakia už prečerpal 3,5 milióna eur z tejto sumy. Automobilke bude rovnako umožnené navýšiť kvóty na dovoz pracovníkov tak, ako to od vlády požaduje," pokračoval Pellegrini.


Vláda chce závodu pomôcť aj v oblasti infraštruktúry. "Fungujúca infraštruktúra okolo závodu je veľmi dôležitá. Vláda urobí všetko preto, aby obchvat bol vystavaný v čo najkratšom možnom čase, a tieto činnosti treba extrémne urýchliť. Je nemysliteľné, aby táto cesta nebola ukončená ešte ani v roku 2021. Volkswagen Slovakia je výkladnou skriňou automobilového priemyslu na Slovensku a vláda urobí všetko preto, aby spoločnosť napredovala. Fabrika a vedenie dostane maximálnu podporu štátu," dodal premiér, ktorý v závere svojho prejavu ocenil spoločnosť za nadštandardné ohodnotenie svojich zamestnancov.

Plánujú zotrvať na Slovensku

"Chcem sa poďakovať aj za platovú úroveň, ktorá je v podniku. Priemerná mzda je tu viac ako 1 800 eur. Ak Slováci odvádzajú dobrú robotu, zaslúžia si adekvátne ohodnotenie, čo vo Volkswagene platí," uzavrel.


Automobilový závod pri Bratislave si prístup vlády SR cení a v krajine chce dlhodobo zotrvať. "Viedli sme konštruktívne rokovania ohľadom infraštruktúry. Chceme rýchlo postupovať dopredu a po dnešnom rokovaní verím, že budeme skutočne rýchlo napredovať. Chceme sa na Slovensku rozšíriť a stabilne tu pracovať. Z dnešného stretnutia máme pozitívne pocity a rokovania budú pokračovať začiatkom septembra. Máme záujem na Slovensku ostať minimálne ďalších 25 rokov a s podporou vlády sa nám to podarí," komentoval štvrtkové stretnutie predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Ralf Sacht.


Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie