• Dnes je: Štvrtok 24. mája 2018 meniny má Ela

Vo veku 76 rokov zomrel teoretický fyzik Stephen Hawking

Vo veku 76 rokov zomrel teoretický fyzik Stephen Hawking

Životný príbeh Stephena Hawkinga sa stal predlohou pre filmy Hawking (2004) alebo Teória všetkého (2014).

LONDÝN 14. marca (WebNoviny.sk) - Vo veku 76 rokov zomrel anglický teoretický fyzik Stephen Hawking. Smutnú správu potvrdil hovorca rodiny zosnulého. Bol to úžasný vedec a výnimočný človek, ktorého práca a odkaz budú žiť dlhé roky, uviedli jeho deti Lucy, Robert a Tim.

S. Hawking, označovaný za najvýraznejšieho teoretického fyzika súčasnosti, sa venoval aj kontroverzným témam. Okrem iného vyhlásil, že ľudstvo by malo v najbližších sto až dvesto rokoch kolonizovať vesmír, ak chce prežiť. Za hrozbu ľudskej budúcnosti označil genetické inžinierstvo či umelú inteligenciu.

Stephen William Hawking

  • sa narodil 8. januára 1942 v Oxforde. Bol popredný svetový odborník v oblasti teoretickej fyziky, a to aj napriek ochrnutiu tela spôsobenému amyotrofickou laterálnou sklerózou, teda chorobou motoneurónov. Zaoberal sa kozmológiou a fyzikou čiernych dier.
  • objavil tepelné žiarenie čiernych dier. Je autorom mnohých kníh ako napríklad Stručná história času (1988) a Vesmír v orechovej škrupinke (2001). Od roku 1979 pôsobil ako profesor matematiky na univerzite v Cambridge, pričom od roku 2009 bol emeritným profesorom.
  • jeho životný príbeh sa stal predlohou pre filmy Hawking (2004) alebo Teória všetkého (2014).


Stephen William Hawking (* 8. január 1942, Oxford, Anglicko, Spojené kráľovstvo - † 14.marec 2018) bol jeden z popredných svetových teoretických fyzikov. Stephen bol od roku 1979[1] lucasiánsky profesor matematiky na univerzite v Cambridge (post, ktorý zastával aj Isaac Newton) a vedecký pracovník na katedre Gonville a Caius tej istej univerzity. Skutočnosť, že zastával tento post napriek takmer celkovej pracovnej neschopnosti pre amyotrofickú laterálnu sklerózu, z neho urobila svetovú hviezdu. 8. januára 2009 sa stal emeritným profesorom, nakoľko dosiahol dôchodkový vek 67 rokov

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie