• Dnes je: Sobota 17. marca 2018 meniny má Ľubica

Video: Opoziční poslanci na protest odišli z rokovania zdravotníckeho výboru

Video: Opoziční poslanci na protest odišli z rokovania zdravotníckeho výboru

Dôvodom je viac ako 50 strán pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktoré dostali poslanci na rokovaní výboru.

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) - Opoziční poslanci odišli z rokovania parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Dôvodom je viac ako 50 strán pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktoré dostali poslanci na rokovaní výboru.

Už v minulosti totiž apelovali na predsedu výboru Štefana Zelníka (SNS), aby pozmeňujúce návrhy mali v predstihu. "Niekoľkokrát sme žiadali, aby sa toto nedialo," povedala novinárom poslankyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková.

Opozícia na výbore, konkrétne poslankyňa Natália Grausová (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko), navrhla stiahnutie novely, výbor s tým však nesúhlasil. "Chceli sme, aby sa to stiahlo, aby sa o tom rokovalo na ďalšej schôdzi. Toto nám bolo s úsmevom a s pohodou zamietnuté, kolegovia z koalície nás k tomu evidentne nepotrebujú a rokujú ďalej," dodala Cigániková.

Zmenené pozmeňováky

Podľa poslanca hnutia OĽaNO Mareka Krajčího ide o pokrytectvo. "Oni tvrdili, že nám stiahli tie pozmeňováky z minulej schôdze, aby sme sa týždeň mohli na ne pripravovať a čo urobili? Sme čakali trištvrte hodinu, aby oni tie pozmeňováky tu na kolene dorábali, vytlačili ich a doniesli nám ich opäť celé zmenené ," upozornil Krajčí. Iná možnosť podľa neho nebola, len na protest odísť.


Poslankyňa Zuzana Šebová (hnutie Sme rodina) upozornila, že ide o dôležitý zákon, preto bol z minulej schôdze presunutý. "My sme si spravili domácu úlohu, aby sme vedeli za čo zahlasujeme, za čo nezahlasujeme. Po trištvrte hodine čakania na výbore nám dali na stôl v podstate všetky tie, ktoré nám dali predtým, ale zmenené v novej forme a jednoducho my sa nemôžeme rozhodnúť zo sekundy na sekundu," povedala.

Filozofia ambulantného sektora

Podľa poslanca OĽaNO a člena výboru Alana Suchánka by mal byť zdravotnícky výbor pracovnou skupinou. "Tu sa zrazu predloží návrh, mení sa celá filozofia slovenského ambulantného sektora," dodal.

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, o ktorej by mal parlament diskutovať v druhom čítaní, upravuje viacero oblastí, okrem iného obhliadky mŕtvych, úpravy urgentných príjmov, či zavedenie doplnkových ordinačných hodín, ale aj zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa.
Odporúčame:
Aké bude počasie na jar 2018 a kedy sa začne výraznejšie otepľovať?Pozrite si náš nový Magazín!

Mloky odhalili tajomstvá ich zázračných regeneračných schopností ukrytých v DNAZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie