• Dnes je: Pondelok 18. júna 2018 meniny má Vratislav(a)

Vianoce: Hasiči pred Vianocami varujú pred rizikami vzniku požiaru, odporúčajú niekoľko opatrení

Vianoce: Hasiči pred Vianocami varujú pred rizikami vzniku požiaru, odporúčajú niekoľko opatrení

Vianočný stromček by podľa hasičov mal byť umiestnený do dostatočne veľkého priestoru, ďalej od vykurovacích zariadení a otvoreného ohňa BRATISLAVA 23.

BRATISLAVA 23. decembra (WebNoviny.sk) – Pri príležitosti blížiacich sa osláv Vianoc a príchodu Nového roka Hasičský a záchranný zbor zverejnil súbor odporúčaní, ako ako ich stráviť v bezpečí.

Riziká sú podľa hasičov spojené napríklad s používaním osvetlenia na vianočných stromčekoch. V súvislosti s používaním vianočného osvetlenia a dekoračných svietidiel odporúčajú hasiči používať iba certifikované vianočné osvetlenie.


„V prípade, že sa v byte nenachádzajú žiadne osoby, je nutné osvetlenie na vianočnom stromčeku vypnúť z elektrického zdroja energie,“ uvádzajú hasiči s tým, že treba tiež rešpektovať pokyny výrobcu a predajcu.

HaZZ neodporúča vykonávať akékoľvek neodborné zásahy v súvislosti s opravou jednotlivých žiaroviek a kabeláže. Vianočný stromček by podľa hasičov mal byť navyše umiestnený do dostatočne veľkého priestoru, ďalej od vykurovacích zariadení a otvoreného ohňa.

Zlá manipulácia s pyrotechnikou

Pokiaľ ide o zábavnú pyrotechniku pri oslavách Silvestra, slovenskí hasiči každoročne evidujú enormný nárast výjazdov práve pre neodborné používanie a manipuláciu so zábavnou pyrotechnikou.

Neodporúčajú preto vykonávať neodborné zásahy do zábavnej pyrotechniky. Zároveň odporúčajú nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, neodpaľovať zábavnú pyrotechniku v sklenených fľašiach a iných nádobách a opätovne nezapaľovať zábavnú pyrotechniku v prípade, že nevybuchla.


„V prípade, že zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je nutné poliať ju dostatočným množstvom vody,“ uvádza HaZZ s tým, že zapálenú pyrotechniku nie je vhodné vyhadzovať z okien, balkónov a terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, poprípade požiar zaparkovaných vozidiel. Pripomínajú tiež, že treba zabrániť priamemu kontaktu pyrotechniky s deťmi a zvieratami.

Upozorňujú pred popáleninami od oleja

Hasiči pripomínajú aj riziká spojené s prípravou sviatočných pokrmov. Zdôrazňujú, že za žiadnych okolností nie je vhodné nechávať pripravovanú stravu na sporáku bez dozoru dospelej osoby.

Odporúčajú vyvarovať sa opätovnému používaniu oleja, ktorý by sa mohol prepáliť a vzbĺknuť. Prípadný horiaci olej by sa podľa HaZZ nemal hasiť vodou, ale zadusiť napríklad utierkou alebo uterákom.

„Nepoužívané kuchynské spotrebiče treba vypnúť z elektrického zdroja energie,“ zdôrazňujú hasiči. Odporúčajú tiež používať počas manipulácie s horúcimi materiálmi ochranné prostriedky.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie