• Dnes je: Nedeľa 24. júna 2018 meniny má Ján

Viaceré denné stacionáre zrejme zaniknú, fungujú vraj ako kluby dôchodcov

Viaceré denné stacionáre zrejme zaniknú, fungujú vraj ako kluby dôchodcov

Niektoré denné stacionáre podľa štátneho tajomníka rezortu práce a sociálnych vecí Branislava Ondruša v súčasnosti fungujú skôr ako kluby dôchodcov.

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) - Počet denných stacionárov sa môže od začiatku budúceho roka znížiť. Pripúšťa to štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš vzhľadom na to, že pripravovaná novela zákona o sociálnych službách má zmeniť spôsob ich financovania.

"Myslím si, že môže dôjsť k redukcii denných stacionárov najmä tam, kde sme už dokázali, že denný stacionár vôbec nepotrebujú, že denný stacionár v skutočnosti fungoval ako klub dôchodcov," povedal.

Nový spôsob financovania sociálnych služieb bude podľa Ondruša znamenať, že štátny príspevok na sociálne služby sa bude môcť využiť výlučne na mzdy zamestnancov. "Môže to pomôcť k zodpovednejšiemu prístupu k zriaďovaniu a k súhlasu so vznikom denného stacionára na úrovni obcí a miest," povedal.

Nespĺňajú kapacitu

Z monitoringov v denných stacionároch, ktoré v tomto roku vykonal rezort práce a sociálnych vecí, podľa Ondruša vyplýva, že denné stacionáre v mnohých prípadoch nenapĺňajú svoju dennú kapacitu, hoci štát dennú kapacitu v stacionároch financuje.


Ministerstvo práce počas dvoch tohtoročných monitoringov skontrolovalo 186 denných stacionárov, z toho 29 stacionárov rezort kontroloval opakovane. "Z celkovo 5,5 tisíca zazmluvnených miest v týchto stacionároch sme my počas našich monitoringov našli len vyše 1,4 tisíca prítomných klientov," povedal.

Ministerstvo práce na základe toho v jednom prípade odstúpilo od zmluvy o financovaní denného stacionára, 10 zmlúv rezort vypovedal a v 23 prípadoch ministerstvo podpísalo dodatok k uzatvoreným zmluvám. Zistené pochybenia podľa Ondruša spočívali v najmä v dochádzke klientov stacionára a v porušení princípu bezbariérovosti denného stacionára.

Prudký nárast

V roku 2014 a najmä v roku 2015 ministerstvo podľa štátneho tajomníka rezortu práce zaznamenalo prudký nárast počtu denných stacionárov. Upozornil najmä na Prešovský kraj, v ktorom počet zazmluvnených miest u neverejných poskytovateľov dosiahol v roku 2015 vyše 1,7 tisíca, kým v tomto roku je ich už vyše 4,3 tisíca.

"Takto prudko alebo podobne prudko rástli počty miest v denných stacionároch u neverejných poskytovateľov iba v Prešovskom kraji, o čosi menej v Košickom kraji a v tých ostatných krajoch ten nárast nebol vôbec takýto vysoký," povedal Ondruš. Štát podľa neho v súčasnosti financuje u neverejných poskytovateľov v denných stacionároch 8 tisíc miest, kým u verejných poskytovateľov ide len o 1,4 tisíca miest.

Denný stacionár má podľa zákona o sociálnych službách svojim klientom poskytovať sociálne poradenstvo, rehabilitáciu, stravovanie, či zabezpečovať sociálnu terapiu a záujmovú činnosť.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie