• Dnes je: Streda 17. januára 2018 meniny má Nataša

Veľká Británia vraj určila výšku sumy za brexit, Brusel ponuku prijal

Veľká Británia vraj určila výšku sumy za brexit, Brusel ponuku prijal

Konečná dohoda o sume neexistuje, ale Brusel ponuku vo všeobecnosti prijal, píše bbc.

LONDÝN 29. novembra (WebNoviny.sk) - Veľká Británia ponúkla na vyrovnanie svojich záväzkov voči Európskej únii v rámci vyjednávaní o podmienkach jej odchodu z bloku potenciálnu sumu zhruba 50 mld. eur.

Vyplýva to z informácií BBC, ktorá o tom informuje v stredu na svojom portáli bbc. com. Konečná dohoda o sume neexistuje, ale Brusel ponuku vo "všeobecnosti prijal", píše bbc.com.

Ponuka bola Bruselu podľa portálu oznámená po minulotýždňovom zasadaní britského kabinetu. S odvolaním sa na informácie denníkov Daily Telegraph a Financial Times pritom bbc.com dodáva, že sa dosiahla dohoda o tom, ako sa bude výška britských záväzkov kalkulovať.


Poznamenáva však, že britská vláda to nepotvrdila a zdroj z vlády uviedol, že vyjednávania pokračujú a zatiaľ ešte neexistuje dohoda. Hovorca hlavného vyjednávača za EÚ Michela Barniera informáciu tiež odmietol komentovať.

Veľká Británia dúfa, že rokovania o brexite sa posunú k otázke obchodných vzťahov, ale EÚ je ochotná o tom vyjednávať iba vtedy, keď uvidí "dostatočný pokrok" v troch oblastiach - v otázke výšky britských finančných záväzkov, práv občanov krajín EÚ v Británii po brexite a hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie