• Dnes je: Pondelok 28. mája 2018 meniny má Viliam

Veľká Británia môže zostať v EÚ, odkázal Juncker do Londýna

Veľká Británia môže zostať v EÚ, odkázal Juncker do Londýna

Ráznou stúpenkyňou tvrdého brexitu je najmä britská premiérka Theresa Mayová, za brexit sú aj jej šéf diplomacie Boris Johnson či predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn.

BRUSEL 17. januára (WebNoviny.sk) - Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu odkázal Veľkej Británii, že ak napriek prebiehajúcemu brexitu zrazu zmení svoj názor a bude chcieť zostať v Európskej únii, nie je s tým žiadny problém.

To, že Londýn aktivoval Článok 50, ktorým požiadal o vystúpenie z EÚ, je podľa Junckera jedna vec, na druhej strane ale podľa neho "existuje aj iný článok, ktorý by im dovolil opäť sa pripojiť".

Výsledok referenda bol tesný

Juncker by v takomto prípade podľa vlastných slov tento plán "veľmi rád pomohol zrealizovať". "My Britov nevyhadzujeme. Chceli by sme, aby zostali. A ak si to budú želať aj oni, potom by im to malo byť aj umožnené," vyhlásil Juncker.


Podobné hlasy sa už dlhšie ozývajú aj na Britských ostrovoch. Veľká Británia si síce vystúpenie z EÚ odhlasovala v referende v roku 2016, výsledok však bol veľmi tesný a medzičasom počet stúpencov zotrvania v únii medzi britskými občanmi ešte stúpol.

Mayová je stúpenkyňou tvrdého brexitu

Ráznou stúpenkyňou tvrdého brexitu je najmä britská premiérka Theresa Mayová, za brexit sú aj jej šéf diplomacie Boris Johnson či predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn. V oboch hlavných stranách sa však stále častejšie objavujú hlasy, podľa ktorých by sa brexit mal zjemniť, malo by sa s ním počkať, prípadne by sa mal úplne zrušiť.

Na opakovanie referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ vyzval začiatkom januára aj bývalý britský premiér Tony Blair. Ako vysvetlil, v roku 2016 ešte britskí občania vôbec netušili, čo bude po brexite nasledovať.

"V roku 2016 ste vedeli, že chcete opustiť EÚ, ale nevedeli ste, aké budú podmienky alternatívneho partnerstva s úniou. Ak po tom, ako sa s týmito podmienkami zoznámite, budete chcieť radšej zostať v Európe, mali by ste mať právo sa k tomu vyjadriť," povedal Blair.

Pozrite si náš nový Magazín!

Najkratšie metro na sveteZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie