• Dnes je: Piatok 25. mája 2018 meniny má Urban

Vedci vyskúmali podobu najstaršieho obyvateľa Veľkej Británie, tzv. Cheddarského muža

Vedci vyskúmali podobu najstaršieho obyvateľa Veľkej Británie, tzv. Cheddarského muža

Cheddarský muž má takmer rovnaký genetický profil ako pozostatky ďalších jedincov z obdobia mezolitu.

LONDÝN 11. februára (WebNoviny.sk) - Najstarší známy obyvateľ Veľkej Británie, ktorý žil na juhozápade Anglicka pred zhruba 10-tisíc rokmi, mal modré oči, tmavé kučeravé vlasy a tmavú až čiernu pigmentáciu kože.

Ukázala to analýza DNA z pozostatkov takzvaného Cheddarského muža, ktoré boli nájdené v roku 1903 v Cheddarskej rokline neďaleko Bristolu.


"Cheddarský muž obracia naruby naše očakávania v súvislosti s tým, ktoré genetické rysy k sebe pasujú," komentuje objav člen vedeckého tímu Tom Booth. "Vyzerá to tak, že oči svetlej farby boli v Európe omnoho skôr ako svetlá pokožka či blond vlasy," dodáva Booth.

Cheddarský muž má takmer rovnaký genetický profil ako pozostatky ďalších jedincov z obdobia mezolitu, ktoré boli nájdené v Španielsku, Maďarsku a Luxembursku a ktorých DNA už bola analyzovaná dávnejšie.

Príslušníci tejto genetickej skupiny, označovanej ako Západoeurópski lovci a zberači, prišli do Európy z Blízkeho východu pred zhruba 12-tisíc rokmi. Cheddarský muž sa podľa vedcov dožil len dvadsiatich rokov a zomrel podľa všetkého násilným spôsobom.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie