• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

V bojnickej zoo už majú aj kazuára, je považovaný za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi

V bojnickej zoo už majú aj kazuára, je považovaný za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi

V Bojniciach pribudli samice vzácneho kazuára aj mačiaka.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Národná zoologická záhrada v Bojniciach sa stala domovov ďalších vzácnych druhov zvierat.

Z belgickej Zoo Planckendael sa jej podarilo získať samicu veľkého nelietavého vtáka - kazuára veľkoprilbého. „Kazuára v našej zoo chováme od roku 1999. Samec Robo je historicky prvým úspešne odchovaným mláďaťom kazuára v českých a slovenských zoo,“ vysvetlil zoológ Michal Sloviak.

Každý kazuár je povahovo iný

Nová samica bude partnerkou kazuára Roba. „Z chovateľského hľadiska je u kazuárov najnáročnejším momentom spájanie zvierat dohromady, každý kazuár je povahovo iný. Kazuárka je na rozdiel od Roba povahovo veľmi pokojná, a dobre sa s ňou manipuluje,“ doplnil Sloviak.


Kazuáre sú rozšírené na ostrove Nová Guinea a na malom území v severnej Austrálii. Kazuár je považovaný za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi, jeden z jeho troch prstov na nohe skrýva veľmi ostrý pazúr.

Napriek svojej povesti ide o pomerne plachého vtáka. Jeho jedálny lístok pozostáva predovšetkým z ovocných plodov, nepohrdne ani živočíšnou zložkou v podobe hmyzu a drobných stavovcov či zdochlín.

Partnerky pre Argusa

Z francúzskej zoo Bioparc de Doué la Fontaine doviezla bojnická zoologická záhrada aj dve samice mačiaka Hamlynovho.

„Tieto samice budú novými partnerkami pre nášho osemnásťročného samca Argusa. Návštevníci ich môžu vidieť v expozícii v pavilóne primátov. Samice sa zoznamujú s novým prostredím, zvukmi a denným režimom. Keď sa udomácnia a zoznámia sa so samcom cez pletivovú stenu v zázemí, budeme ich spájať,“ uviedla zoologička Zuzana Mihálovová.

Mačiak Hamlynov pochádza z Afriky, obýva nižšie poschodia stromov a často sa pohybu je po zemi. Žije v malých alebo stredne veľkých skupinách. Charakterizuje ho tmavosivá až čierna srsť, čierna tvár s bielym pásikom, ktorý sa zvisle tiahne od čela medzi očami až na nos. Na čele majú žltkastý čelový pás. Samec je výrazne mohutnejší ako samica

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie