• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2018 meniny má Frederik(a)

V bojnickej zoo už majú aj kazuára, je považovaný za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi

V bojnickej zoo už majú aj kazuára, je považovaný za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi

V Bojniciach pribudli samice vzácneho kazuára aj mačiaka.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Národná zoologická záhrada v Bojniciach sa stala domovov ďalších vzácnych druhov zvierat.

Z belgickej Zoo Planckendael sa jej podarilo získať samicu veľkého nelietavého vtáka - kazuára veľkoprilbého. „Kazuára v našej zoo chováme od roku 1999. Samec Robo je historicky prvým úspešne odchovaným mláďaťom kazuára v českých a slovenských zoo,“ vysvetlil zoológ Michal Sloviak.

Každý kazuár je povahovo iný

Nová samica bude partnerkou kazuára Roba. „Z chovateľského hľadiska je u kazuárov najnáročnejším momentom spájanie zvierat dohromady, každý kazuár je povahovo iný. Kazuárka je na rozdiel od Roba povahovo veľmi pokojná, a dobre sa s ňou manipuluje,“ doplnil Sloviak.


Kazuáre sú rozšírené na ostrove Nová Guinea a na malom území v severnej Austrálii. Kazuár je považovaný za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi, jeden z jeho troch prstov na nohe skrýva veľmi ostrý pazúr.

Napriek svojej povesti ide o pomerne plachého vtáka. Jeho jedálny lístok pozostáva predovšetkým z ovocných plodov, nepohrdne ani živočíšnou zložkou v podobe hmyzu a drobných stavovcov či zdochlín.

Partnerky pre Argusa

Z francúzskej zoo Bioparc de Doué la Fontaine doviezla bojnická zoologická záhrada aj dve samice mačiaka Hamlynovho.

„Tieto samice budú novými partnerkami pre nášho osemnásťročného samca Argusa. Návštevníci ich môžu vidieť v expozícii v pavilóne primátov. Samice sa zoznamujú s novým prostredím, zvukmi a denným režimom. Keď sa udomácnia a zoznámia sa so samcom cez pletivovú stenu v zázemí, budeme ich spájať,“ uviedla zoologička Zuzana Mihálovová.

Mačiak Hamlynov pochádza z Afriky, obýva nižšie poschodia stromov a často sa pohybu je po zemi. Žije v malých alebo stredne veľkých skupinách. Charakterizuje ho tmavosivá až čierna srsť, čierna tvár s bielym pásikom, ktorý sa zvisle tiahne od čela medzi očami až na nos. Na čele majú žltkastý čelový pás. Samec je výrazne mohutnejší ako samica


Odporúčame:
Prichádza neobvyklé studené počasie, najstudenejšie obdobie tejto zimy

Pozrite si náš nový Magazín!

Úžasný efekt stál takmer rok práce a spotreboval 42 tisíc zápaliekZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie