• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

V automobilke PSA Slovakia sa schyľuje k štrajku, s odborármi sa nedohodli na vyšších platoch

V automobilke PSA Slovakia sa schyľuje k štrajku, s odborármi sa nedohodli na vyšších platoch

Dôvodom je neúspešné vyjednávanie v otázke zvýšenia základných miezd TRNAVA 25.

TRNAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Odborári z trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia začali v piatok zbierať podpisy zamestnancov za vyhlásenie štrajku.

Dôvodom je neúspešné vyjednávanie o kolektívnej zmluve v otázke zvýšenia základných miezd. K dohode nedospeli ani po angažovaní sprostredkovateľa, ktorého určilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Žiadajú zvýšenie miezd

Odborová organizácia OZ KOVO potrebuje podľa jej podpredsedu Františka Gajdoša získať vyjadrenie nadpolovičnej väčšiny z približne 3 800 kmeňových zamestnancov, z nich najmenej polovica musí byť za štrajk. "V takom prípade ešte zvoláme konferenciu, čo je náš najvyšší orgán, kde sa dohodneme na nových požiadavkách,“ dodal Gajdoš.


Odbory v súčasnosti požadujú zvýšenie základných miezd o 80 eur mesačne, zamestnávateľ ponúka zvýšenie o 54 eur, čo podľa hovorcu automobilky Petra Šveca znamená pre zamestnanca s najnižšou základnou mzdou zvýšenie o 7,7 percenta. Dodatky k zmluvám so zvýšením mzdy mieni Groupe PSA Slovakia dávať podpisovať zamestnancom aj bez súhlasu odborov.

Ponúkali vylepšenia mzdovej politiky

"Kto podpíše takýto dodatok o zvýšení platu, tak je proti štrajku. Naopak, kto je za štrajk, tak takýto dodatok nepodpíše,“ poznamenal Gajdoš. Pri trinástich platoch v automobilke nejde podľa jeho vysvetlenia o zvýšenie o 54 eur, ale len o 50. V prípade vyhlásenia ostrého štrajku chce prísť odborová organizácia s novými požiadavkami, terajšia požiadavka na zvýšenie platov o 80 eur stratí platnosť.

Groupe PSA Slovakia odborovej organizácii OZ KOVO počas kolektívneho vyjednávania navrhla okrem všeobecného zvýšenia platov aj ďalšie vylepšenia mzdovej politiky, ktoré by ocenili lojalitu, skúsenosti a angažovanosť zamestnancov. Odbory tieto návrhy odmietli. Priemerná mzda v automobilke za rok 2017 dosiahla 1 465 eur, priemerná mzda robotníkov bola na úrovni 1 106 eur.


Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie