• Dnes je: Nedeľa 24. júna 2018 meniny má Ján

Urobte si doma vlastný jablkový ocot, je to veľmi jednoduché

Urobte si doma vlastný jablkový ocot, je to veľmi jednoduché

Jeden z najlepších octov je jablkový.

Mnoho ľudí si uvedomuje, že jedným z najlepších octov je jablkový. Často je však problém nájsť tento výrobok surový, nefiltrovaný a organický, pretože výrobcovia používajú rôzne techniky na zvýšenie množstva na úkor kvality.

Našťastie existuje spôsob, ako si vyrobiť svoj vlastný jablkový ocot doma, a postup je veľmi jednoduchý. Všetko, čo potrebujete, je nejaký čas na kvasenie jabĺk a ste hotoví.

Existujú dva spôsoby výroby domáceho organického jablčného octu. Jeden používa jablkový odpad, zatiaľ čo na druhý recept potrebujete celé jablká. Vyberte si niektorý z týchto dvoch a vychutnajte si zdravý ocot.

Ocot z jablkového odpadu


Ak chcete vyrobiť jablkový ocot z odpadu, musíte ušetriť šupky a jadrá. Táto metóda je najvhodnejšia pre ľudí, ktorí denne jedia jablká, takže namiesto toho, aby vyhadzovali zvyšky, ich môžu zachrániť, aby urobili ocot. Dokonca táto metóda vám zaberie menej času ako prvá.


Potrebujete:


– veľkú misku alebo nádobu so širokým hrdlom
– zvyšky jabĺk (najlepšie pestovaných )
– plátno (na ochranu octu pred špinou a muchami)


Postup
Zvyšky nechajte na vzduchu, aby zhnedli. Potom, čo získajú hnedú farbu, umiestnite ich do misy alebo nádoby a naplňte ju vodou až po vrchol. Môžete dať toľko kúskov, koľko chcete. Odpad z jabĺk sa dá dokonca aj postupne dopĺňať.


Misku alebo pohár zakryte s plátnom a nechajte ho na tmavom a teplom mieste, napríklad v skrini. Po niekoľkých dňoch sa začne obsah zahusťovať a na hladine sa vytvorí divný povlak. To znamená, že musíte prestať pridávať ďalší odpad.


Nechajte ho kvasiť celý mesiac a potom ho môžete začať ochutnávať, aby ste zistili, či je dostatočne silný. Potom obsah misky preceďte cez plátno.
Nebojte sa, ak je ocot trochu zakalený, je to len sediment zo zvyškov, ktorý nie je vôbec na škodu. Ak ho chcete mať číry, tak ho znovu preceďte.

Ocot z celých jabĺk


Táto metóda trvá dlhšie. Až sedem mesiacov.


Potrebujete:


– 10 jabĺk (pestovaných ekologicky )
– misu
– gázu alebo plátno


Táto metóda je prakticky rovnaká, ibaže zahŕňa viac práce a viac času. Jablká rozrežte na štvrtiny. Nemusíte ich šúpať. Nechajte ich zhnednúť ako v prvej metóde a potom ich vložte do misy naplnenej vodou. Zakryte misku a odložte ju 6 mesiacov na tmavé a teplé miesto.
Po uplynutí 6 mesiacov spozorujete rovnaký povlak. Kvapalinu sceďte a nechajte ju v inej miske pokrytej tkaninou na ďalších 4 až 6 týždňov. Voila, teraz viete, ako vyrobiť jablkový ocot.


Lieči črevné problémy

Jablčný ocot si poradí s tráviacimi problémami – od plynatosti, cez hnačku, až po rôzne koliky. Jeho konzumáciou sa dokonca vyhýbate rakovine čriev. Kyselina maleinová v jablčnom octe zas podporuje trávenie a povzbudzuje činnosť tráviacich enzýmov.


Zdravé cievy

Jablčný ocot prispieva k zdraviu krvných ciev, k tvorbe červených krviniek a priaznivo ovplyvňuje priebeh menštruácie.


Pomocník pri chudnutí

Obsahuje pektín, látku, ktorá tlmí chuť do jedla a zároveň znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Skúste každé ráno alebo pred hlavným jedlom vypiť pohár vody s lyžičkou jablčného octu, ktorý môžete dochutiť lyžičkou medu. Takto detoxikujete svoj organizmus a časom jemne zredukujete aj váhu. Pri tejto kúre však vynechajte cukor, soľ, alkohol aj sladené nápoje. Pite dostatočné množstvo vody a bylinkové čaje na prečistenie organizmu. Kúru robte dva týždne a potom si dajte pauzu.


Pre krásnu pleť

Dá sa používať ako pleťové tonikum na zvýšenie pH pokožky, dokáže zjednotiť tón pleti. Ak ho zriedite s vodou v pomere 1:1, poslúži ako perfektná pleťová voda, pokožku vyčistí do hĺbky, nechá ju napnutú s krásnym ružovým nádychom.


Pre krásne vlasy bez lupín

Jablčný ocot je určite číslom jedna v boji s lupinami. Opláchnite si octom hlavu a potom použite bežný šampón.

Masku pre krásne vlasy získate tak, že zmiešate dve PL olivového oleja s lyžičkou jablčného octu a dvomi bielkami. Nanesiete na vlasy a necháte pôsobiť ako masku asi pol hodinu, potom zmyjete šampónom.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Počasie