• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2018 meniny má Frederik(a)

Umelca Kalmusa, ktorý odstránil z pamätníka komunistické symboly, sa zastáva Ondrej Dostál

Umelca Kalmusa, ktorý odstránil z pamätníka komunistické symboly, sa zastáva Ondrej Dostál

Výtvarník Peter Kalmus je trestne stíhaný za údajné poškodenie Pomníka padlých v druhej svetovej vojne.

BRATISLAVA 14. augusta (WebNoviny.sk) - Odstránenie komunistických symbolov z pamätníka nie je hanobením historickej a kultúrnej pamiatky, ale práve naopak, prejavom úcty k obetiam zločineckého režimu.

Tvrdí to predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál, ktorý je autorom textu výzvy vyjadrujúcej podporu výtvarníkovi Petrovi Kalmusovi.

Pomník bol poškodený

Kalmus je stíhaný za to, že pred rokom údajne poškodil Pomník padlých v druhej svetovej vojne v Košiciach, keď z neho odstránil umelohmotné kosáky a kladivá. Umelec popiera, že sa uvedeného skutku dopustil.

„Obsah obžaloby je podľa nášho názoru tendenčný a nedokazuje, že by sa Peter Kalmus dopustil konania, za ktoré je žalovaný,“ povedal Ondrej Dostál a dodal, že iniciátori výzvy verejne schvaľujú odstránenie komunistických symbolov z verejných priestranstiev na Slovensku.


„Sme síce pevne presvedčení, že nejde o trestný čin, ale aj v prípade, že súd rozhodne inak, trváme na svojom tvrdení v tomto vyhlásení a sme pripravení znášať všetky dôsledky,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Výzvu podpísali známe osobnosti

Pod výzvu, ktorá je zverejnená na portáli www.changenet.sk, sa okrem Dostála podpísali napríklad aj ďalší poslanci NR SR Peter Osuský a Viera Dubačová, hudobníci Michal Kaščák a Lucia Piussi, filmári a dokumentaristi Zuzana Piussi a Mário Homolka, novinári a blogeri Andrej Bán, Štefan Hríb, Martin Mojžiš a Ján Benčík, výtvarník Ľuboš Lorenz, ktorý je spoločne s Kalmusom súdený za pomaľovanie busty Vasiľa Biľaka, či zástupcovia mimovládnych organizácií Ján Orlovský (Nadácia otvorenej spoločnosti), Grigorij Mesežnikov (Inštitút pre verejné otázky), Peter Gonda (Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika) a Vladimír Špánik (ZOMOS).


Odporúčame:
Prichádza neobvyklé studené počasie, najstudenejšie obdobie tejto zimy

Pozrite si náš nový Magazín!

Úžasný efekt stál takmer rok práce a spotreboval 42 tisíc zápaliekZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie