• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Úhradu pacienta v doplnkových ordinačných hodinách chce Beblavý obmedziť na 10 eur

Úhradu pacienta v doplnkových ordinačných hodinách chce Beblavý obmedziť na 10 eur

Poslanec upozornil, že v roku 2005 sa zaviedla možnosť prednostne sa objednať u lekára na vyšetrenie.

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) - Maximálna úhrada pacienta v rámci doplnkových ordinačných hodín by mala byť 10 eur. Predpokladá to pozmeňujúci návrh k novele o zdravotnej starostlivosti, ktorý predložil poslanec NR SR a líder zakladajúcej strany SPOLU - občianska demokracia Miroslav Beblavý. Rozsah doplnkových ordinačných hodín navrhuje v rozsahu najviac 20 % schválených ordinačných hodín v kalendárnom týždni.

Beblavý upozornil, že v roku 2005 sa zaviedla možnosť prednostne sa objednať u lekára na vyšetrenie. Vtedy to stálo najviac 10 eur a zároveň lekár mohol vyčleniť najviac štvrtinu svojich ordinačných hodín pre takýchto pacientov. "Táto možnosť fungovala desať rokov, až kým ju parlament návrhom Smeru v roku 2015 nezrušil s argumentom, že takéto poplatky sú nesociálne a nespravodlivé," poznamenal poslanec.


O novele zákona o zdravotnej starostlivosti poslanci diskutujú v druhom čítaní. Cez pozmeňujúci návrh zavádza takzvané doplnkové ordinačné hodiny. Ak lekár alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti splní podmienky ustanovené zákonom, to znamená, musí minimálne poskytovať špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu 30 hodín, všeobecnú 35 hodín týždenne, môže si zriadiť doplnkové ordinačné hodiny v časoch na to presne určených.

Doplnkové ordinačné hodiny budú dobrovoľné. Musí ich schváliť vyšší územný celok. Môžu byť v rozsahu maximálne 30 % riadnych ordinačných hodín, taktiež maximálne môže lekár vyšetriť 30 % z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí. Podľa pozmeňujúceho návrhu by maximálna úhrada pacienta v doplnkových ordinačných hodinách mala byť 30 eur.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie