• Dnes je: Utorok 19. júna 2018 meniny má Alfréd

Turistov zastihla v Tatrách tma i ochladenie, boli nevhodne vystrojení a bez svetelného zdroja

Turistov zastihla v Tatrách tma i ochladenie, boli nevhodne vystrojení a bez svetelného zdroja

Dvojica turistov bola nevhodne vystrojená a bez svetelného zdroja.

POPRAD 20. októbra (WebNoviny.sk) – Pomoc horských záchranárov vo Vysokých Tatrách vo štvrtok večer potrebovali dvaja izraelskí turisti.

Turisti boli nevhodne vystrojení

„Počas túry z Tatranskej Lomnice cez Skalnaté pleso a Veľkú Svišťovku ich zastihla tma a ochladenie, na čo neboli pripravení. Nevhodne vystrojení do daných podmienok a bez svetelného zdroja sa báli samostatne pokračovať v zostupe,“ informovala Horská záchranná služba.


Horskí záchranári našli dvojicu turistov vo veku 21 a 22 rokov pod vrcholom Veľkej Svišťovky, na turistickom chodníku smerujúcom k Chate pri Zelenom plese. Boli uzimení, ale bez zranení, po zateplení a podaní teplých tekutín tak v sprievode záchranárov zostúpili k Chate pri Zelenom plese, kde na vlastnú žiadosť zostali.

Upozornenie horskej služby

Horská záchranná služba varuje návštevníkov Tatier, aby zvýšili opatrnosť pri túrach. V polohách nad 2100 metrov nad morom sa nachádza sneh, v najvyšších polohách sú zimné podmienky. „Neodporúčame pohyb nad chaty, ani prechod cez vysokohorské sedlá,“ upozornili záchranári.

Záchranári opakovane pripomínajú turistom, aby počas jesenného obdobia nezabúdali na správny výstroj a skracovanie dní. Stmieva sa už po 18:00. Ako v minulosti upozornil Štefan Hrdina, dispečer Operačného strediska HZS v Starom Smokovci, podľa toho by si turisti mali plánovať túry, nepodceňovať náročnosť terénu, ani čo sa týka obtiažnosti a najmä času.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasiePozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie