• Dnes je: Pondelok 18. júna 2018 meniny má Vratislav(a)

Trump nominoval za šéfa Fedu Jeromeho Powella, trh výberom neprekvapil

Trump nominoval za šéfa Fedu Jeromeho Powella, trh výberom neprekvapil

Výber Powella, ktorý je členom centrálnej banky od roku 2012, sa považuje za zvolenie kontinuity.

WASHINGTON 3. novembra (WebNoviny.sk) - Na post šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) prezident Donald Trump nominoval Jeromeho Powella, ktorý je členom centrálnej banky USA od roku 2012.

Jeho výber nebol pre trh prekvapením, keďže bol považovaný za hlavného kandidáta. Očakáva sa, že v otázke zvyšovania úrokov bude pokračovať v opatrnom prístupe doterajšej šéfky Fed-u Janet Yellenovej.

Bezpečná voľba

Výber 64-ročného Powella sa vníma ako bezpečná voľba, ktorá predstavuje vo Fed-e kontinuitu.

"Powell by sa mohol považovať za klon Janet Yellenovej v pozitívnom význame. Pri rozhodovaní o úrokoch bude pokračovať v rovnako opatrnej, postupnej politike, akú robila ona," povedal Sung Won Sohn, profesor ekonómie na California State University-Channel Islands.

Ak Powella Senát potvrdí, stane sa šéfom Fed-u 3. februára, kedy sa končí funkčné obdobie Yellenovej.

Skeptickejší v regulácii

Zároveň však nie je isté, ako presne bude Powell dodržiavať Yellenovej model. Predpokladá sa napríklad, že je skeptickejší voči prísnejšej regulácii, ktorá sa uplatnila po finančnej kríze z roku 2008. Trumpovo rozhodnutie nenominovať Yellenovú na ďalšie štvorročné obdobie znamená, že je prvou šéfkou centrálnej banky USA od druhej svetovej vojny, ktorej sa druhé funkčné obdobie neponúklo.


Po zasadaní, ktoré sa skončilo v stredu, Fed oznámil, že hlavnú úrokovú sadzbu nemení. Naznačil však, že sa pripravuje na opätovné mierne zvýšenie úrokov, keďže ekonomika je trvalo v dobrom stave. Kľúčovú úrokovú sadzbu Fed v stredu potvrdil v pásme 1 až 1,25 percenta. Očakáva sa, že úroky tretíkrát v tomto roku zvýši na decembrovom zasadaní.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie