• Dnes je: Utorok 19. júna 2018 meniny má Alfréd

Štátne železnice investujú vo Zvolene desiatky miliónov eur, vznikne technické centrum pre vlaky

Štátne železnice investujú vo Zvolene desiatky miliónov eur, vznikne technické centrum pre vlaky

Infraštruktúra sa začne budovať v priestore súčasného pracoviska na ošetrovanie súprav vo Zvolene v budúcom roku a má byť hotová do konca roku 2020.

ZVOLEN 16. decembra (WebNoviny.sk) - Na Slovensku sa vybudujú tri pracoviská technicko-hygienickej údržby vlakových súprav za viac ako sto miliónov eur.

Uviedol to vo štvrtok na prezentácii projektu vo Zvolene predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) Filip Hlubocký. Infraštruktúra sa začne budovať v priestore súčasného pracoviska na ošetrovanie súprav vo Zvolene v budúcom roku a má byť hotová do konca roku 2020.


Európska únia na projekt prispeje sumou vyše 25,7 mil. eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, pričom celkovo tu bude preinvestovaných 31,7 mil. eur. Ďalšie pracoviská budú vybudované v Nových Zámkoch a v Humennom. Prijímateľom príspevku z fondov EÚ bude ZSSK, ktorá už pripravuje súťaž na zhotoviteľa.

Kontrola a príprava osobných vlakov

Zámerom projektu, ktorý sa pripravuje v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, je vybudovanie infraštruktúry na kontrolu a prípravu osobných železničných koľajových vozidiel, ako sú napríklad hala pre prevádzkové ošetrenie súprav, hala pre stabilný umývač vozidiel, koľajiská, posunovacie zariadenie a podobne.

„Vybudujeme tu pracovisko, ktoré bude vozne udržiavať moderným spôsobom, aby vlaky boli naozaj čisté a aby sa predĺžila životnosť vozňov,“ dodal Hlubocký.


V dopravnom železničnom uzle Zvolen sa v súčasnosti denne prevádzkovo ošetrí 61 vlakových súprav. Terajšie pracovisko ZSSK už kapacitne nestačí na plánovaný objem a zároveň nevyhovuje novým hygienickým a environmentálnym normám.

„Vo Zvolene sme videli objekt, ktorý dnes slúži na technickú kontrolu a hygienu vlakov. Nevyhovujúci stav tohto zariadenia sa však vďaka investícii z európskych zdrojov zásadne zlepší. Som rád, že môžeme zo zástupcami Európskej komisie vidieť súčasný stav a sledovať jeho modernizáciu od začiatku,“ povedal minister dopravy.

Domovská stanica nových eurovlakov

Zvolen sa má stať aj domovskou stanicou nových eurovlakov, ktorých výroba sa už začala. Dvadsaťjeden dieselmotorových vlakov bude do prevádzky postupne nasadzovaných od mája 2019.

Kvalita cestovania regionálnou železničnou dopravou v okolí Zvolena a Banskej Bystrice sa vďaka fondom Európskej únie citeľne zvýši.

 

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie