• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Státisíce ľudí v Spojených štátoch demonštrovali za ženské práva a proti prezidentovi Trumpovi

Státisíce ľudí v Spojených štátoch demonštrovali za ženské práva a proti prezidentovi Trumpovi

Trump poslal demonštrantkám a demonštrantom ironicky ladený odkaz cez Twitter.

LOS ANGELES 21. januára (WebNoviny.sk) - Státisíce ľudí v Spojených štátoch aj vo viacerých iných krajinách sa v sobotu zúčastnili na demonštráciách na podporu ženských práv a proti sexuálnemu obťažovaniu, pričom väčšina z týchto podujatí mala aj ďalší motív - protest proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi v deň prvého výročia jeho inaugurácie.

Prvé výročie inaugurácie

Podujatia nadväzovali na podobné protesty, ktoré sa konali pred rokom, v čase, keď Trump nastupoval do úradu. Ďalšie podobné demonštrácie sú naplánované na nedeľu, uskutočnia sa okrem iného v Miami, Melbourne či v Mníchove.


Na sobotňajších demonštráciách sa zúčastnilo viacero známych osobností ako napríklad herečky Jane Fonda, Natalie Portman či Scarlett Johansson, v Ríme sa davu prihovorila aj herečka Asia Argento, ktorá minulý rok ako prvá obvinila zo znásilnenia amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina a pomohla tým naštartovať silnejúce celosvetové hnutie proti sexuálnemu obťažovaniu zo strany mužov.

Miešanie tém

Víkendové demonštrácie majú aj svojich kritikov, niektorí tvrdia, že sa zbytočne mieša téma sexuálneho obťažovania žien s témou Trumpovho pôsobenia v prezidentskom úrade, a silnejú aj hlasy, podľa ktorých sa to s bojom proti sexuálnemu obťažovaniu údajne už preháňa a mení sa na "hon na čarodejnice". Tento názor začiatkom januára vyslovilo napríklad sto prominentných francúzskych žien vrátane herečky Catherine Deneuve či spisovateľky Catherine Millet.

Svojrázny, ironicky ladený odkaz poslal v sobotu demonštrantkám a demonštrantom aj samotný Trump. Prostredníctvom svojho obľúbeného komunikačného kanála im odkázal, že je "perfektný deň" na oslavu ekonomických úspechov jeho vlády, z ktorých profitujú aj ženy.

"Choďte tam a oslávte ten historický míľnik (Trumpov rok v úrade - pozn. SITA), bezprecedentný ekonomický úspech a tvorbu bohatstva, ktoré sme za tých 12 mesiacov zaznamenali. Najnižšia nezamestnanosť žien za 18 rokov!" napísal Trump na Twitter.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie